7 April 2010 - 14:40 AMT
Հայաստանում գերմանական համալսարանը և Քեհլ քաղաքի Հանրային կառավարման բարձրագույն դպրոցը համագործակցության պայմանագիր են ստորագրել
Ապրիլի 7-ին Հայաստանում գերմանական համալսարանը (ՀԳՀ) և Քեհլ քաղաքի հանրային կառավարման բարձրագույն դպրոցը համագործակցության պայմանագիր են ստորագրել:
“Քեհլ քաղաքի հասարակական կառավարման բարձրագույն դպրոցը հնարավորություն է տալիս ՀԳՀ-ում դասավանդել ‘’Եվրոպագիտություն և հասարակական կառավարում” մագիստրոսական ծրագիրը: Պրակտիկայի և ուսոցման մասը ՀԳՀ մագիստրատուրայի ուսանողները կանցնեն Գերմանիայիում”,- ապրիլի 7-ին մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԳՀ նախագահ Էդուարդ Սարոյանը:
Քեհլ քաղաքի հանրային կառավարման բարձրագույն դպրոցի ռեկտոր Պաուլ Վիտն իր հերթին ընդգծեց համգործակցության մասին պայմանագիր կարևորությունն, ավելացնելով. “Գլոբալիզացիայի ձգտող աշխարհում կարևոր է համագործակցության եզրեր գտնելը: Մոտ ապագայում Հայաստանն ինտեգրվելու է եվրոպական զարգացման գործընթացին: Համագործակցությունը հնարավորություն կտա ուսանողների և դասխոսների փոխանակումներ կատարել: Դա թույլ կտա ձեռք բերել նոր գիտելիքներ”:
Մամլո ասուլիսից հետո Քյոլն քաղաքի հանրային կառավարման պրոֆեսոր Պետեր Շիրցը “Նպատակներ” թեմայով դասախոսություն կարդաց:
Համագործակցության մասին պայմանգրի ստորագրման արարողությանը ներկա էր նաև եվրոպական հասարակական կառավարման մագիստրոսական ծրագրի ղեկավար Գերտ Ֆիգուտը:
Հայաստանում գերմանական համալսարանը հիմնադրվել է 2005թ. երկու երկրների գիտնականների նախաձեռնությամբ: ՀԳՀ-ն համագործակցում է Գերմանիայի բուհերի հետ և առաջարկում մագիստրոսական ծրագրեր: Կրթական ծրագրերին զուգահեռ ՀԳՀ-ն իրականացնում է նաև գիտական նախագծեր: Համալսարանը կազմակերպում է նաև գերմաներեն լեզվի դասընթացներ ուսուցման նորագույն մեթոդիկայով:

7 April 2010 - 14:40 AMT
Немецкий университет в Армении и Высшая школа общественного управления города Кель подписали договор о сотрудничестве
7-го апреля Немецкий университет в Армении (НУА) и Высшая школа общественного управления города Кель (Германия) подписали договор о сотрудничестве.
“Договор о сотрудничестве с Высшей школой общественного управления города Кель создаст возможность для преподавания в НУА магистерской программы “Европоведение и общественное управление”. Практику и часть обучения студенты магистратуры НУА пройдут в Германии”,-7-го апреля в ходе пресс-конференции заявил председатель НУА Эдуард Сароян.
Ректор Высшей школы общественного управления города Кель Паул Витт, в свою очередь подчеркнул важность подписания договора о сотрудничестве, добавив: “В мире стремящемся к глобализации, важно найти грани сотрудничества. В ближайшем будущем Армения интегрируется в европейский процесс развития. Сотрудничество предоставит возможность обмена студентов и лекторов. Это поможет приобрести новые знания”. После пресс-конференции профессор общественного управления города Кельн – Петер Ширц прочитал лекцию на тему “Цели”.
На церемонии подписания договора о сотрудничестве присутствовал также руководитель магистерской программы европейского общественного правления Герт Фигут.
Немецкий университет в Армении (НУА) был основан в 2005 году по инициативе ученых двух стран. НУА сотрудничает с вузами Германии и предлагает магистерские программы. Параллельно с образовательными программами НУА осуществляет и научные проекты. Университет организует также курсы немецкого языка по новейшей методике обучения.