Կառույցը զարգացնելու և հաջողության հասնելու համար Հայաստանի ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակը պետք է բարձրացնի բնակչության իրազեկության մակարդակը և վստահություն ձեռք բերի: Այդ մասին ապրիլի 8-ին Երևանում լրագրողներին է հայտնել Ֆրանսիայի ապահովագրական հաշտարար Ֆրանսիս Ֆրիզոնը “Ֆինանսական հաշտարարի ինստիտուտն` ուղղված հանրության վստահության ամրապնդմանը և ֆինանսական միջնորդության ավելացմանը” թեմայով խորհրդաժողովի ժամանակ: Նրա խոսքերով, կարևոր է արժանանալ ոչ միայն սպառողների վստահությանն, այլ նաև ֆինանսական կառույցների: “Եթե նրանք չվստահեն հաշտարարին, ապա կառույցը չի կայանա”,- ասել է ֆրանսիացի հաշտարարը:
Միաժամանակ նա ավելացրեց, որ զարմացած և տպավորված է, որ երիտասարդ հայկական թիմը կարողացել է գլուխ հանել 400 բողոքներից:
Իր հերթին, Մեծ Բրիտանիայի ֆինանսական համակարգի հաշտարար Դեյվիդ Թոմասն ասաց, որ իր աշխատանքում գրասենյակը պետք է հիմնվի ֆինանսական հաշտարարի անկախության, հասանելիության վրա, և ամենակարևորը, որպեսզի մարդիկ չվախենան դիմել նրան:
Խորհրդաժողովին մասնակցում են Մեծ Բրիտանիայի և Նիդերլանդների ֆինանսական համակարգերի հաշտարարները, Ֆրանսիայի և Ղազախստանի ապահովագրական ծառայությունների հաշտարարները, ինչպես նաև արտադատարանային համակարգի տարաձայնությունների լուծման այլ մասնագետներ: Բացի դրանից, խորհրդաժողովի 90 մասնակիցների թվում հիմնական մաս են կազմում ֆինանսական շուկայի ներկայացուցիչները:

8 April 2010 - 10:43 AMT
Чтобы развивать структуру и добиться успехов офису финансового омбудсмена Армении необходимо поднять уровень информированности населения и заслужить доверие. Об этом сообщил журналистам 8 апреля в Ереване омбудсмен страхового рынка Франции Френсис Фризон, на открывшейся в Ереване конференции на тему «Институт финансового омбудсмена, направленный на укрепление доверия общества и увеличение финансового посредничества». По его словам, важно заслужить доверие не только потребителей, но и финансовых структур. «Если они не будут доверять омбудсмену, то структура не состоится», – добавил французский омбудсмен.
При этом он добавил, что удивлен и впечатлен, что такая молодая армянская команда смогла справиться с 400 жалобами.
В свою очередь омбудсмен финансовой системы Великобритании Дейвид Томас отметил, что в своей работе офис должен основываться на независимости финансового омбудсмена, на его доступности, и, что важнее всего, на том, чтобы люди не боялись обратиться к нему.
На конференции принимают участие омбудсмены финансовых систем Великобритании и Нидерландов, омбудсмены страховых услуг Франции и Казахстана, а также другие специалисты по решению разногласий внесудебной системы. Кроме того, в числе 90 участников конференции основную часть составляют представители финансового рынка.