8 April 2010 - 12:10 AMT
“2009 թ. Հայաստանում գրանցվել է թմրանյութ օգտագործող 1740 մարդ, ինչը անցյալ տարվա ցուցանիշից (1141 մարդ) 50 տոկոսով ավելի է”, – ասել է Հայաստանի առողջապահության նախարարության գլխավոր նարկոլոգ, նարկոկենտրոնի տնօրեն Պետրոս Սեմերջյան: Նրա խոսքերի համաձայն, ըստ ոչ պաշտոնական տվյալների, բայց փորձագետների հավաստմամբ, Հայաստանում մոտավորապես 30 հազ. թմրամոլ կա, որոնցից 5-7 հազարը օգտագործում է ներարկման ուժեղ թմրանյութեր:
Նա նաև նշել է, որ Հայաստանում թմրամոլությունը, ինչպես մյուս բոլոր հիվանդությունները, երիտասարդանում է: Թմրամոլների 30-40 տոկոսը թմրանյութ է օգտագործում մինչև չափահաս դառնալը, բժիշկն ավելացրել է, որ նարկոկենտրոնում հիմա բուժվում է 12 կին, որն աննախադեպ է, նման բան նախկինում Հայաստանում չի եղել:
Հոգեբույժ, բժշկական գիտությունների դոկտոր Արմեն Ներսիսյանի կարծիքով, թմրանյութեր օգտագործելու պատճառներ կարող են լինել` թերարժեքության բարդույթը, դժբախտ սերը, ընտանիքում բարոյահոգեբանական դաստիարակության բացակայությունը:
Ներսիսյանի խոսքերի համաձայն, թմրամոլությամբ տարվելու մեկ այլ պատճառ է հաճույքների փնտրտուքը. “Սակայն հաճախակի փորձելով թմրանյութերը, երիտասարդները չեն գիտակցում դրանց հետևանքները: Միգուցե, եթե նրանք բավարար տեղեկություն ունենան այդ մասին` չօգտագործեն դրանք”:
“Հայաստանի օրենքների համաձայն, թմրամոլությունից բուժվելը ինքնակամ պետք լինի. հիվանդը հիվանդանոց է գնում և համապատասխան դիմում է գրում, որից հետո նրա համար բուժում է նշանակվում”, – ասել է Պետրոս Սեմերջյանը, նշելով, որ Հայաստանի բնակիչների համար հվանդանոցում բուժումն անվճար է, իսկ արտասահմանի քաղաքացիների համար այն արժե 144 հազ. դրամ: 24 օր բուժվելուց հետո թմրանյութերից կախվածությունը վերանում է, սակայն բուժում ստացածների 80 տոկոսը կրկին սկսում է օգտագործել թմրանյութ: Բժիշկը դա վերագրեց տվյալ անձի սոցիալական վիճակին:
Պետրոս Սեմերջյանը վերջում ընդգծեց, որ թմրանյութերն ազդում են երիկամների վրա, առաջացնում են սրտանոթային հիվանդություններ, ախտահարում են կենտրոնական նյարդային համակարգը:

8 April 2010 - 12:10 AMT
“В 2009 году в Армении зарегистрировано 1740 человек, употребляющих тяжелые наркотики, что на 50% больше прошлогоднего показателя (1141 человек)”,- сообщил директор Наркологической клиники, главный нарколог Министерства здравоохранения Армении Петрос Семерджян. Однако, по его словам, по неофициальным, но достоверным данным экспертов, в Армении приблизительно 30 тыс. наркоманов, из которых тяжелые наркотики внутривенно употребляют от 5 до 7 тыс. человек.
Он подчеркнул также, что наркомания в Армении, также как и другие болезни, молодеет. 30-40 % наркоманов начинают употреблять наркотики еще до совершеннолетия, и добавил, что на лечении в Наркологической клинике сейчас находятся также 12 женщин, чего раньше в Армении не было.
По мнению психотерапевта, доктора медицинских наук Армена Нерсисяна причиной употребления наркотиков могут стать такие психологические проблемы, как комплекс неполноценности, неудачи в любви, отсутствие морально-психологического воспитания в семье.
Другой причиной, по словам Нерсисяна, могут стать поиски удовольствия, “однако часто пробуя наркотики, молодые люди не знают последствий их употребления. Возможно, что если у них будет достаточно информации об этом, они не станут пробовать их”.
“По армянским законам, лечение наркомании в нашей стране является добровольным: больной должен прийти в клинику и написать соответствующее заявление, после чего ему будет предоставлено лечение”,- подчеркнул Петрос Семерджян, отметив, что лечение в клинике граждан Армении – бесплатное, а лечение иностранных граждан стоит 144 тыс. драм. После 24 дней лечения зависимость наркоманов исчезает, однако 80% вылечившихся вновь начинают принимать наркотики, и это, по словам врача, социальное явление.
“В наш центр люди обращаются уже с серьезными проблемами со здоровьем, ведь наркотики разрушают организм человека. Люди сначала обращаются к другим врачам, но, поняв истинную причину недомоганий, обращаются в нашу клинику”,- подчеркнул Семерджян, и добавил, что наркотики влияют на печень, вызывают сердечно-сосудистые заболевания, поражают центральную нервную систему.