9 April 2010 - 09:12 AMT
Ժամանակակից բժշկական կենտրոնը բացվել է ապրիլի 9-ին Իջևանում Համաշխարհային բանկի “Առողջապահության համակարգի արդիականացում” ծրագրի շրջանակներում”: Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը Տավուշի մարզից, վերանորոգման աշխատանքները բժշկական կենտրոնում սկսվել են 2008թ. մայիսին և ավարտվել են 2010թ. մարտին: 70-տեղանոց հիվանդանոցի վերանորոգման և վերազինման համար ծախսվել է 2 մլն 369 հազար դոլար:
Բացման արարողությանը ներկա են եղել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, առողջապահության նախարար Հարություն Քուշկյանը, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանը և Տավուշի մարզպետ Արմեն Ղուլարյանը:
Ըստ Հ.Քուշկյանի, “Իջևան” բժշկական կենտրոնի բացումը կարևոր իրադարձություն է առողջապահության համակարգի զարգացման առումով: Ինչպես ասել է նախարարը, կենտրոնում կաշխատեն մայրաքաղաքի լավագույն մասնագետները: Բացի այդ, “Հեռուստաբժշկություն” համակարգի օգնությամբ տեսահեռուստակապի միջոցով շուրջօրյա կապ կհաստատվի Երևանի “Էրեբունի” և “Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ” կենտրոնների հետ: Նաև, ըստ նախարարի, մեկ տարվա ընթացքում ժամանակակից բժշկական կենտրոններ կբացվեն նաև Արարատի մարզում և Ապարան, Գորիս ու Գավառ քաղաքներում:

9 April 2010 - 09:12 AMT
Современный медицинский центр открыт 9 апреля в городе Иджеван (Тавушская область Армении) в рамах программы Всемирного банка «Модернизация системы здравоохранения». Как сообщает корреспондент PanARMENIAN.Net из Тавушской области, ремонтные работы в медцентре начались в мае 2008 и завершились в марте 2010 года. На ремонт и переоснащение больницы на 70 мест было затрачено $2 млн. 369 тыс.
На церемонии открытия медицинского центра “Иджеван” присутствовали президент Армении Серж Саргсян, министр здравоохранения Арутюн Кушкян, министр территориального управления Армен Геворкян и губернатор Тавушской области Армен Гуларян.
По словам министра здравоохранения Армении Арутюна Кушкяна, медицинский центр “Иджеван” является важным событием в контексте развития системы здравоохранения всей республики. Как сообщил министр, в центре будут работать лучшие медработники столицы. Помимо этого, посредством видеотелесвязи системы «Телемедицина» будет осуществляться круглосуточная связь с ереванскими медцентрами «Эребуни» и «Св. Григор Лучаворич». Также, по словам министра, в течение года современные медицинские центры откроются в Араратской области и в городах Апаран, Горис и Гавар.