"ՀայՌուսգազարդ" ՓԲԸ կողմից հանրապետությունում իրականացված գազիֆիկացման աշխատանքների և կատարված մեծածավալ ներդրումների արդյունքում այսօր գազահամակարգին միացավ 600 000-րդ բաժանորդը, հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը: "600 000-րդ բաժանորդի փաստը խոսուն և լուրջ ցուցանիշ է մեզ համար, սա այն աշխատանքի արդյունքն է, որին Ընկերությունը ձեռնամուխ եղավ դեռևս 2002թ.",- նշեց "ՀայՌուսգազարդ" ՓԲԸ փոխտնօրեն Խաչատուր Բաղդասարյանը:
Ինչպես նշվում է հաղորդագրության մեջ, "ՀայՌուսգազարդ"-ի կողմից գազաֆիկացման ծրագիրը հիմնականում ավարտվել է և Հայաստանը համարվում է է գազաֆիկացման մակարդակով ամենաբարձր ցուցանիշ ունեցող երկրներից մեկը: Այսօր արդեն բնական գազ է օգտագործում 552 համայնք, մինչ 1990թ. հանրապետությունում գազաֆիկացված է եղել 388 համայնք:
Խաչատուր Բաղդասարյանի խոսքով, չնայած 94 տոկոս գազաֆիկացման մակարդակին, չի կարելի ասել, որ հանրապետությունում ծրագիրը չի շարունակվում: ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող սոցիալական ծրագրերի շրջանակում շարունակվում է հանրապետության համայնքների գազաֆիկացման աշխատանքները:
Այդուամենայնիվ, վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ անցյալ տարվա նոյեմբեր ամսից, երբ հանրությունն արդեն տեղյակ էր գազի սակագնի բարձրացման միտումներին, մինչև ընթացիկ տարվա ապրիլի 1-ը ներառյալ գազահամակարգին միացած նոր բաժանորդների թիվը գերազանցում է 10 հազարը: Հաշվարկները ցույց են տալիս, որ անգամ բարձրացված սակագնի պարագայում բնական գազը շարունակում է մնալ ամենաէժան և հարմարավետ էներգակիրը:
ՀՀ կառավարության որոշման համաձայն, "ՀայՌուսգազարդ" ՓԲԸ կողմից 2010 թվականի ապրիլի 1-ի դրությամբ գազասպառող բաժանորդների բնակարաններում և առանձնատներում տեղադրվել են 308 208 ազդանշային սարքեր և անջատիչ կափույրներ (անվտանգության սարքեր), որոնցից 25 611-ը` մարտ ամսին:

9 April 2010 - 11:33 AMT
В результате реализации программы газификации Армении и масштабных инвестиций ЗАО «АрмРосгазпром» 9 апреля к газовой сети подключился 600 000-ый абонент, сообщает пресс-служба компании. «600 000-ый абонент – для нас серьезная цифра. Это цифра – результат той работы, к которой компания приступила еще в 2002 году», – подчеркнул заместитель генерального директора ЗАО “АрмРосгазпром” по строительству Хачатур Багдасарян.
Как отмечается в сообщении, программа газификации “АрмРосгазпрома” в основном завершена, и Армения является одной из стран, имеющих самый высокий показатель уровня газификации. На сегодняшний день природным газом пользуются 552 населенных пункта, до 1990 года в республике было газифицировано всего 388 населенных пунктов.
По словам Хачатура Багдасаряна, несмотря на 94%-ый показатель газификации, нельзя сказать, что программа в республике не продолжается. В рамках социальных программ, осуществляемых правительством РА, продолжается газификация населенных пунктов республики.
При этом, в соответствии с решением правительства РА, ЗАО «АрмРосгазпром», по состоянию на 1 апреля 2010 года в квартирах и жилых индивидуальных домах газопотребителей установило 308208 сигнализаторов и отсечных клапанов (системы безопасности), из них 25611 – в марте.