10 April 2010 - 11:53 AMT
Ապրիլի 10-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելել է Արմավիրի մայր ջրանցքի Հուշակերտ գյուղում գտնվող վերանորոգված հատված, ներկա գտնվել ջրատարը շահագործման հանձնելու արարողությանը: 2009թ. մեկնարկած եւ 36,33 մլն դոլար ընդհանուր արժողությամբ այս ծրագիրն իրականացվում է Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ:
Ծրագրի իրականացումը սկսվեց 2009 թվականի հոկտեմբերին եւ կավարտվի 2011 թվականի հունիսին: Ծրագիրն ուղղված է Արմավիրի եւ Թալինի համակարգերում ջրօգտագործման արդյունավետության բարձրացմանը եւ գյուղական բնակավայրերում զբաղվածության աճին: Ոռոգման համակարգերի վերականգնման հրատապ ծրագիրը հնարավորություն է ընձեռում ստեղծելու մոտ 9000 կարճաժամկետ գյուղատնտեսական աշխատատեղ, իսկ միջնաժամկետ ապագայում այն կապահովի լրացուցիչ 2400 մշտական աշխատատեղ` ի հաշիվ 7000 հա գյուղատնտեսական հողերի ջրամատակարարման ավելացման:
"Գլխավոր ջրատարի վերականգնման ծրագիրը նախատեսվում էր իրականացնել երկու սեզոնների ընթացքում, սակայն եղանակային պայմանները թույլ տվեցին աշխատանքներն ավարտել մեկ սեզոնում: Արդյունքում առնվազն 20 հազ. հա հող կայուն ոռոգում ստացավ",- ասաց ՀՀ Ջրային տնտեսության պետականա կոմիտեի նախագահ Անդրանիկ Անդրեասյանը Արմավիրի մարզի Հուշակերտ գյուղում ջրատարի բացման ժամանակ: Ընդ որում, նա ճշտեց, որ ջուրը խողովակաշար է հասնում Արաքս գետից եւ Թուրքիայի հետ ունեցած պայմանավորվածության համաձայն երկու երկրներն այն կիսում են:
Ծրագրով նախատեսվում է վերականգնել Արմավիրի եւ Թալինի վեց գլխավոր ու միջտնտեսական ջրատարները: Մինչեւ ապրիլի 10-ը 81,9 կմ ընդհանուր երկարությամբ ջրատարներից վերականգնվել է 61,1 կմ-ը:

10 апреля при участии президента Армении Сержа Саргсяна в эксплуатацию был сдан главный водоканал системы орошения Армавирской области, которая восстанавливается по инициативе правительства Армении при финансировании Всемирного банка. Общая стоимость программы составляет $36,33 млн.
Реализация программы началась в октябре 2009 года, срок завершения намечен на июнь 2011 года. Целями программы являются: увеличение эффективности использования воды и прямое стимулирование сельской занятости. Восстановление водоканала позволит на 87 млн. куб.м. сократить потери воды и создаст 9 тыс. рабочих мест на краткосрочный период и 2,4 тыс. постоянных.
«Программу по восстановлению главного водоканала планировали реализовать в течение двух сезонов, но погодные условия позволили завершить работы за один сезон. В результате как минимум 20 тыс. га земли получили стабильное водоснабжение», – сказал председатель Государственного комитета водного хозяйства РА Андраник Андреасян на открытии канала в поселке Ушакерт Армавирской области. При этом он уточнил, что вода поступает в канал из реки Аракс и по договоренности с Турцией две страны делят ее пополам.
По программе планируется восстановить шесть главных и межхозяйственных каналов Армавира и Талина. До 10 апреля из 81,9 км общих каналов восстановлены 61,1 км.