12 April 2010 - 08:31 AMT
Ապրիլի 12-ից-16-ը Մայր աթոռ Ս. Էջմիածնում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին երկրորդի օրհնությամբ եւ Հելսինկի համալսարանի Քաթրին ինստիտուտի ու Մայր աթոռի Միջեկեղեցական հարաբերությունների բաժնի նախաձեռնությամբ կանցկացվի միջազգային գիտաժողով “Կոմունիզմի “դասերն” Եկեղեցիներին” թեմայով։
Ինչպես տեղեկացնում է Մայր աթոռի տեղեկատվական համակարգը, գիտաժողովի ընթացքում կքննարկվեն հետևյալ հիմնահարցերը. “Ինչպե՞ս էր կոմունիզմը պայքարում Եկեղեցիների դեմ”, “Ինչպե՞ս էին Եկեղեցիներն արձագանքում դրան”, “ Ինչպիսի՞ արդյունքի հասան Եկեղեցիներն իրենց դիմակայությամբ”, “Ի՞նչ դաս կարելի է քաղել այդ փորձառությունից ներկայիս մարտահրավերների հաղթահարման համար”:
Գիտաժողովին կմասնակցեն նշանավոր գիտնականներ Հայաստանից, Ֆինլանդիայից, Գերմանիայից, Լատվիայից և Ռուսաստանից: Այս օրերին նրանք հանդիպում կունենան Ամենայն Հայոց Հայրապետի հետ, կայցելեն Հայաստանի տարբեր սրբավայրեր, մշակութային ու գիտական հաստատություններ և տեսարժան վայրեր:

12 April 2010 - 08:31 AMT
С 12 по 16 апреля в Первопрестольном Эчмиадзине с благословения Католикоса Всех Армян Гарегина II и по инициативе Института Катрин Университета Хельсинки и отдела Межцерковных отношений Первопрестольного Эчмиадзина проходит научная конференция “Уроки” коммунизма для Церквей”.
В ходе конференции с участием известных ученых из Латвии, Германии, России, Армении, Финляндии будут обсуждены следующие вопросы: “Как боролся коммунизм против Церквей”, “Как Церкви противостояли коммунизму”, “Каких результатов достигли Церкви противостоянием”, “Какие уроки можно извлечь для преодоления современных вызовов”.
Как сообщает информационная служба Первопрестольного Эчмиадзина, участники конференции посетят святые места Армении.