12 April 2010 - 09:59 AMT
Այսօր Հայաստանում Լեհաստանի դեսպանատանը Լեհաստանի նախագահ Լեխ Կաչինսկու և բարձրաստիճան պաշտոնյաների ողբերգական մահվան կապակցությամբ սգո մատյան է բացվել ցավակցությունների համար : Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին են հայտնել դեսպանատան մամլո ծառայությունում, իր ցավակցություններն արդեն հայտնել են Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Կարինե Ղազինյանը, ՀՀ-ում Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, ԱՄՆ-ի, Իտալիայի, Բուլղարիայի դեսպաններն, ինչպես նաև ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան, Սերգեյ Կապինոսը:
Սգո մատյանը բաց կլինի Հայաստանի բնակիչների համար ժամը 11:00-16:00-ն մինչև ապրիլի 14-ը:
ՀՀ-ում Լեհաստանի դեսպանատան առջև մարդիկ ծաղիկներ էին դնում ու մոմեր վառում ի հիշատակ զոհվածների:
Լեհաստանի նախագահ Լեխ Կաչինսկու կառավարական ՏՈւ-154 ինքնաթիռը վթարի ենթարկվեց Սմոլենսկի մերձակայաքում ապրիլի 10-ի առավոտյան: Ըստ նախնական տվյալների, ինքնաթիռը կպել է ծառերի գագաթներին վատ տեսանելիության պայմաններում` սաստիկ մառախուղի պատճառով: Ինքնաթիռում եղել է 96 մարդ` 88 ուղևոր և անձնակազմի 8 անդամ: Բոլորը զոհվել են: Զոհվածների թվում են նախագահը, նրա տիկինը և երկրի ղեկավարության մի մասը: Նրանք ուղևորվում էին Կատին, մասնակցելու համար սգո միջոցառումներին:

Сегодня в посольстве Польши в Армении в связи с трагической гибелью президента Леха Качиньского и высокопоставленных чиновников Польши открылась траурная книга для соболезнований. Как сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в пресс-службе посольства, свои соболезнования уже выразили премьер-министр Армении Тигран Саркисян, замминистра иностранных дел РА Карине Казинян, послы России, Украины, США, Италии, Болгарии в Армении, а также руководитель ереванского офиса ОБСЕ, посол Сергей Капинос.
Траурная книга будет открыта для свободного доступа жителей Армении желающим выразить сочувствие дипломатам и оставить поминальные слова с 11:00 по 16:00 до 14 апреля.
Перед зданием посольства Польши в РА люди возложили цветы и зажгли свечи в знак скорби.
Правительственный самолет польского президента Леха Качиньского Ту-154 разбился под Смоленском утром 10 апреля. По предварительным данным, самолет зацепился за верхушки деревьев в условиях плохой видимости из-за сильного тумана. На борту находились 96 человек – 88 пассажиров и восемь членов экипажа. Не выжил никто. Среди погибших сам президент, его супруга и часть руководства страны. Они направлялись в Катынь, чтобы принять участие в траурных мероприятиях на месте массового захоронения жертв политических репрессий.