12 April 2010 - 10:35 AMT
2010 թ. վերջին Հայաստանի կրթության բնագավառում իրականացվելու են օրենսդրական նախաձեռնություններ: Այս մասին ապրիլի 12-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ՀՀ գիտության եւ կրթության նախարար Արմեն Աշոտյանը: “Անցյալ տարի ընդունված ՀՀ “Հանրակրթության մասին” օրենքը մեզ վրա մեծ պարտավորություններ է դրել, այն է`վերանայել հանրակրթությունը կարգավորող օրենսդրական դաշտը”, – ասել է նա:
Նախարարի խոսքերի համաձայն, ընդունված օրենքի շրջանակներում նախատեսվում է վերանայել մոտ 60 կետ, որի մի մասը ՀՀ կառավարության իրավասությանն է պատկանում, իսկ մյուս մասը` ՀՀ գիտության և կրթության նախարարությանը: Այս կապակցությամբ Արմեն Աշոտյանը տեղեկացրել է, որ առաջին եռամսյակում ծրագրված միջոցառումներն արդեն իրագործվել են, մասնավորապես` ընդունվել է “Հանրակրթության պետական չափորոշչի ձևավորման և հաստատման կարգը”, “Պետական հանրակրթական ուսումնական հաստատության տնօրենի ընտրության (նշանակման) կարգը”, մշակվում և մոտ ժամանակներում կընդունվեն “Ուսուցիչների որակավորման ծրագիրը”, “Դպրոցի տնօրենի վերապատրատման ծրագիրը”:
“Օրենսդրական այս ամբողջ փաթեթը մեծ ջանքեր էր պահանջում և պատրաստվել է հասարակական մի շարք կազմակերպությունների, փորձագետների և միջազգային կառույցների համագործակցության շնորհիվ”, – ասել է նա:
Արմեն Աշոտյանն ավելացրել է, որ այս աշխատանքը շարունակական բնույթ է կրում և, կազմված ժամանակացույցի համաձայն, որն արժանացել է ՀՀ վարչապետի հավանությանը, աշխատանքն ավարտվելու է մինչև տարվա վերջ:

До конца 2010 года в сфере образования Армении будут реализованы законодательные инициативы. Об этом на пресс-конференции в правительстве РА 12 апреля заявил Министр образования и науки Армении Армен Ашотян. «Принятый в прошлом году закон РА «Об общем образовании» накладывает на нас огромные обязанности – пересмотреть регулирующее общее образование законодательное поле», – сказал он.
По словам главы министерства, в рамках принятого закона предусмотрено пересмотреть порядка 60 пунктов, часть из которых входит в компетенцию правительства РА, а другая – в компетенцию Министерства образования и науки РА. В связи с этим Армен Ашотян проинформировал, что запланированные на первый квартал мероприятия уже реализованы, в частности, принят «Порядок утверждения и формирования государственных стандартов общего образования», «Порядок выбора (назначения) директора общеобразовательного учреждения», дорабатываются и в ближайшее время будут приняты «Программа аттестации учителей», «Программа переподготовки директора школы». «Весь этот законодательный пакет потребовал огромных усилий и был подготовлен при содействии ряда экспертов общественных организаций и международных структур», – отметил он.
При этом Армен Ашотян добавил, что данная работа носит последовательный характер и, согласно установленному графику, который был одобрен премьер-министром РА, работа будет завершена до конца года.