12 April 2010 - 11:44 AMT
Հայաստանի կրթության և գիտության նախարարությունը երկարացրել է 2010-ին ավագ դպրոցների ցանկի ընդլայնման ժամկետները: Ինչպես հայտնել է Երևանում մամլո ասուլիսի ժամանակ ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, ավագ դպրոցների ցանկը նախատեսվում էր հաստատել ընթացիկ տարվա մարտին, սակայն մարզային վարչությունների և քաղաքապետարանի կողմից հաստատված կարգով չեն ներկայացվել այն չափանիշները, որոնք կհամապատասխանեն առաջարկվող պահանջներին: “Մենք մեզ վրա պարտականություն ենք վերցրել ցուցակն ուշացումով ներկայացնել, բայց ներկայացնել այնպիսի ցանկ, որն ավագ դպրոցի բարեփոխման շրջանակներում թույլ կտա լուծել մեր առջև ծառացած խնդիրները”,- ասել է նա:
Նրա խոսքերով, նախնական ցուցակի մեջ մտել են 36 դպրոցներ` նախատեսված 44-48-ի փոխարեն: “Բնական է, որ ներկայացված ցանկը չէր կարող հաստատվել ոչ կրթության նախարարության, ոչ երկրի կառավարության կողմից, ուստի մենք որոշել ենք երկարացնել նրա հաստատման ժամկետները, որպեսզի մեկ ամսվա ընթացքում տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ ապահովենք բարեփոխումների ողջ ծավալը և ընտրենք այնպիսի դպրոցներ, որոնք ավելի հարմար են ավագ դպրոցի համար”,- ասել է նախարարը: Այսօր Հայաստանում գործում է 48 ավագ դպրոց:
Նա նաև ասաց, որ կառավարության կողմից ավագ դպրոցների ցանկը հաստատելուց հետո Համաշխարհային բանկի կողմից իրագործվելու են դրանց հագեցման աշխատանքները:
Ինչ վերաբերվում է կրթության ոլորտում բարեփոխումների արդյունքներին, ապա նախարարն ասաց, որ այդ մասին կարելի է խոսել այն բանից հետո, երբ կլինեն առաջին շրջանավարտները, որոնք կկարողանան արդյունավետ կերպով օգտվել բոլոր այն հնարավորություններից, որոնք տրամադրում է նրանց ավագ դպրոցը:

Министерство образования и науки Армении продлило сроки утверждения списка числа старших школ на 2010 год. Как сообщил на пресс-конференции в Ереване министр образования и науки Армении Армен Ашотян, список старших школ планировалось утвердить в марте текущего года, однако со стороны областных администраций и городской мэрии в установленном порядке не были представлены те критерии, которые соответствовали бы предъявляемым требованиям. «Мы взяли на себя обязанности представить список с опозданием, но представить такой список, который в рамках реформирования старшей школы позволит решить стоящие перед нами проблемы», – сказал он.
По его словам, в предварительный список вошло 36 школ, против запланированных 44-48 школ. «Естественно, что представленный список не мог получить одобрения ни со стороны Минобразования, ни со стороны правительства страны, поэтому мы решили продлить сроки его утверждения, чтобы в течение дополнительного месяца совместно с органами местного самоуправления обеспечить весь объем реформ и выбрать такие школы, которые больше подходят для того, чтобы стать старшей школой», – отметил министр. На сегодняшний день на территории республики действует 48 старших школ.
В связи с этим Армен Ашотян добавил, что когда список старших школ уже будет утвержден со стороны правительства, при содействии Всемирного банка будут реализованы мероприятия по их переоснащению: оборудованию новыми лабораториями, соответствующей библиотекой, компьютерными классами и т.д.
Что же касается результатов реформирования сферы образования в плане создания и расширения старших школ, то глава министерства сказал, что об этом можно будет говорить только после того, как будут первые выпускники, которые смогут эффективно воспользоваться всеми теми возможностями, которые открывает для них старшая школа. Говоря о проблеме субъективизма, который проявляет руководство старших школ по отношению к учителям, Армен Ашотян сказал, что Министерство предпримет все необходимые мероприятия, чтобы свести его к минимуму.