12 April 2010 - 12:08 AMT
Այսօր Հայաստանում գործող 1400 դպրոցներից Ինտերնետին միացված են ավելի քան 600-ը: 2010 թվականին ծրագրվում է բյուջետային միջոցների հաշվին այդ թիվը հասցնել 900-ի: Այդ մասին այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հաղորդեց Հայաստանի կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը: Այդ կապակցությամբ նա ավելացրեց, որ մնացած 500 դպրոցները Ինտերնետին կմիացվեն մոտակա երկու տարիների ընթացքում Համաշխարհային բանկի վարկային միջոցների հաշվին: "Սույն ծրագիրը հանրապետության բոլոր հանրակրթական դպրոցներին թույլ կտա միանալ Ինտերնետին",- ասաց նա:
Միևնույն ժամանակ, նախարարի խոսքով, աշխատանքներ են ընթանում IT-ոլորտի ընկերությունների, մասնավորապես` Synopsys-ի, Microsoft-ի և շատ այլ ընկերությունների հետ, որոնք ծրագրեր են առաջարկում ուսումնական ծրագրի բովանդակային մակարդակը բարձրացնելու հնարավորությամբ` ապահովելով այն նոր նյութերով:

Среди действующих на сегодняшний день в Армении 1400 школ к Интернету подключено более 600. В 2010 году планируется за счет бюджетных средств довести это число до 900. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщил министр образования и науки Армении Армен Ашотян. В связи с этим, он добавил, что остальные 500 школ будут подсоединены к Интернету в ближайшие два года за счет кредитных средств Всемирного банка. «Данная программа позволит всем общеобразовательным школам республики подключиться к Интернету», – сказал он.
Одновременно, по словам министра, ведутся работы с компаниями IT-сферы, в частности Synopses, Microsoft и многими другими, которые предлагают программы, позволяющие повысить содержательный уровень учебной программы, обеспечив ее новыми материалами.