13 April 2010 - 11:18 AMT
Ապրիլի 13-ին, Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում, մեկնարկեծ “Կոմունիզմի “դասերն” Եկեղեցիներին” միջազգային գիտաժողովը բացերին գիտաժողովի անցկացման մտահղացմանն անդրադարձով Մայր Աթոռի Միջեկեղեցական հարաբերությունների բաժնի վարիչ Տ. Հովակիմ վարդապետ Մանուկյանը և Գերմանիայի Գոթթինգենի համալսարանի պրոֆեսոր Յուկո Մարտիկայնեն:
Կազմակերպիչները նաև շնորհակալություն հայտնեցին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին` գիտաժողովի մասնակիցներին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում հյուրընկալելու համար: Ապա ներկայացվեց Ֆինլանդիայի Լյութերական Եկեղեցու առաջնորդ, Տուրկուի և Ֆինլանդիայի արքեպիսկոպոս Ջուկկա Պաարմայի ուղերձը գիտաժողովի մասնակիցներին:
Նույն օրը բանախոսություններով հանդես եկել Հելսինկիի համալսարանի, Ֆինլանդիայի Ավետարանական Լյութերական եկեղեցու գիտահետազոտական կենտրոնի, ՀՀ Ազգային արխիվի, Գերմանիայի Գոթթինգենի համալսարանի, Կարլսրուի համալսարանի ներկայացուցիչները։
Երեկոյան, Գևորգյան Հոգևոր ճեմարանում գիտաժողովի մասնակիցներին կներկայացվեն “Վազգեն Ա Կաթողիկոս Ամենայն Հայոց” ֆիլմն ու Տ. Եղիշե ավագ քահանա Սարգսյանի բանախոսությունը “Հայ Եկեղեցին 20-րդ դարում” թեմայով: Ապրիլի 14-ին կներկայացվի եւս չորս զեկույց։

13 April 2010 - 11:18 AMT
13 апреля в Первопрестольном Эчмиадзине свою работу начала Международная научная конференция “Уроки” коммунизма Церквям”. Открывая конференцию, начальник отдела Межцеркожных отношений Первопрестольного Эчмиадзина Оваким Манукян и профессор Университета Геттингена Германии Юко Мартикайнен, представили важность проведения конференции.
Организаторы конференции также поблагодарили Католикоса Всех Армян Гарегина II за поддержку и благословение. Участникам были представлены послание предводителя Лютеранской Церкви Финляндии, архиепископа Турку и Финляндии Джкка Парамы.
Участникам научной конференции было представлено пять докладов профессоров и представителей Университета Хельсинки, Научно-исследовательского центра Евангелистко Лутеранской Церкви Финляндии, Госархива Армении, Университета Геттингена Германии, а также Университета Карлсру.
Вечером для участников конференции будет организован показ фильма “Вазген I -Католикос Всех Армян”. Завтра участники конференции представят еще 4 доклада.