13 April 2010 - 12:17 AMT
2010 թ. ապրիլի 13-ի նիստում Հայաստանի Կենտրոնական բանկի Խորհուրդը որոշեց բարձրացնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.5 տոկոսային կետով` սահմանելով այն 7.0%: Այդ մասին հաղորդում է ՀՀ ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունը:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ 2010 թ. մարտին նախորդ ամսվա նկատմամբ արձանագրվել է 0.8% գնաճ, որի պարագայում 12-ամսյա գնաճի ցուցանիշը նվազել է նախորդ ամսվա նույն ցուցանիշի նկատմամբ 0.6 տոկոսային կետով` կազմելով 8.8%:
Կենտրոնական բանկի Խորհուրդը փաստեց, որ համաշխարհային տնտեսության վերականգնման դրական միտումների և հակաճգնաժամային միջոցառումների ներքո իրականացված ընդլայնողական դրամավարկային և հարկաբյուջետային քաղաքականությունների պայմաններում տնտեսական աճի տեմպերը գերազանցում են կանխատեսված ցուցանիշը: Արդյունքում, ներկա գնաճային միջավայրը ձևավորվել է հիմնականում վերոնշյալ գործոնների ազդեցության ներքո, ինչը համապատասխանում է ԿԲ-ի կողմից նախանշված ուղղություններին:
Բացի դրանից, Խորհուրդը գտնում է, որ ձևավորված մակրոտնտեսական միջավայրի և ապրիլից հիմնական կոմունալ ծառայությունների թանկացման պայմաններում կանխատեսվող հորիզոնում գնաճային միջավայրը դեռևս կպահպանվի, թեև 12-ամսյա գնաճի նվազման արձանագրված միտումները կշարունակվեն:
"Հաշվի առնելով վերոնշյալը, Խորհուրդը շարունակում է կարևորել գնաճի սպասվող զարգացումներին համահունչ դրամավարկային պայմանների աստիճանական խստացումը` ուղղված դրական իրական տոկոսադրույքների ձևավորմանը",- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ընդ որում, ԿԲ Խորհուրդը Կառավարության կողմից հակագնաճային միջոցառումների իրականացման հետ զուգահեռ իրատեսական նախադրյալներ կստեղծի գնաճը նպատակային միջակայք վերադարձնելու համար:

13 April 2010 - 12:17 AMT
Совет Центрального банка Армении на заседании 13 апреля принял решение повысить ставку рефинансирования на 0,5 процентных пункта до 7%. Об этом сообщает пресс-служба ЦБ РА.
В сообщении отмечается, что в марте по сравнению с февралем 2010 года зафиксирована инфляция в размере 0,8 %, в результате чего 12-месячный показатель инфляции сократился по сравнению с показателем предыдущего месяца на 0,6 п.п. и составил 8,8%.
Совет Центробанка констатировал, что и в условиях положительных тенденций восстановления мировой экономики и расширительной денежно-кредитной и налогово-бюджетной политики, осуществляемой в рамках антикризисных мероприятий, темпы экономического роста превышают прогнозируемый показатель. В результате, нынешняя инфляционная среда сформировалась в основном под влиянием вышеуказанных факторов, что соответствует предусмотренным Центробанком направлениям.
Кроме того, Совет ЦБ считает, что в рамках сформированной макроэкономической среды и роста цен на коммунальные услуги с начала апреля, инфляционная среда сохранится в прогнозируемом горизонте, но при этом тенденции спада 12-месячного показателя инфляции продолжатся.
«Учитывая вышесказанное, Совет Центробанка Армении продолжает придавать важность постепенному ужесточению денежно-кредитной политики, направленной на формирование реальных положительных процентных ставок», – говорится в сообщении.
При этом Совет ЦБ одновременно с антиинфляционными мероприятиями правительства Армении, создаст реальные условия для возвращения инфляции в целевые рамки.