14 April 2010 - 12:52 AMT
Ապրիլի 14-ին Երևանում կայացել է “Կրոնական հանդուրժողականությունը Հայաստանում” ձեռնարկի շնորհանդեսը: Ձեռնարկում ներկայացված հետազոտություններն անցկացվել են “Համագործակցության հանուն ժողովրդավարության” կենտրոնի կողմից ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի աջակցությամբ:
Ձեռնարկի նպատակն է հետազոտել կրոնական անհանդուրժողականության և խտրականության հնարավոր դրսևորումները, առաջարկել և վերլուծել ՀՀ օրենսդրությունը կրոնի կամ հավատի ազատության վերաբերյալ, և հիմնվելով արդյունքների վրա, Հայաստանի իշխանություններին ներկայացնել առաջարկություններ, որոնք նպաստում են կրոնական հանդուրժողականության զարգացմանը:
“Մենք երկու ուղղությամբ հետազոտություններ ենք անցկացրել Հայաստանում կրոնական ազատությունների վերաբերյալ: Առաջին ուղղությունը վերաբերվում է իրավական հարցերին, իսկ երկրորդը ներկայացնում է տարբեր ոլորտներում կրոնական հանդուրժողականության դերը և իրավիճակը: Պարզվեց, կրոնական օրենսդրությունը Հայաստանում լուրջ վերանայումների կարիք ունի, մասնավորապես “Խղճի և կրոնական կազմակերպությունների ազատության մասին” օրենքում”,- ասել է “Համագործակցություն հանուն ժողովրդավարության” կենտրոնի տնօրեն Ստեփան Դանիելյանը:
Հետազոտությունների ընթացքում թերություններ են նկատվել ԶԼՄ-ների ոլորտում և հանրակրթական հաստատություններում, որտեղ արձանագրվել են կրոնական անհանդուրժողականության ընդգծված դրսևորման դեպքեր: Օրինակ, Լոռու մարզում տնօրենը ստիպել է երեխաներին դառնալ Հայ Առաքելական եկեղեցու հետնորդներ:

14-го апреля в Ереване состоялась презентация пособия “Религиозная терпимость в Армении”. Исследования, представленные в пособии проводились Центром “Сотрудничество во имя демократии”, при содействии ереванского офиса ОБСЕ.
Цель пособия – исследовать возможные проявления религиозной нетерпимости и дискриминации, представить и анализировать законодательство РА относительно свободы религии или веры, и опираясь на результаты, представить предложения, способствующие развитию религиозной терпимости, властям Армении.
“Мы провели исследования относительно религиозных свобод в Армении в двух направлениях. Первое направление касается правовых вопросов, а вторая представляет роль и ситуацию религиозной терпимости в разных сферах. Оказалось религиозное законодательство Армении нуждается в серьезном пересмотре, в частности закон «О свободе совести и религиозных организациях”,- отметил директор центра “Сотрудничество во имя демократии” Степан Даниелян.
В ходе исследований были обнаружены также недостатки в сфере СМИ и общеобразовательных учреждениях, где были зафиксированы случаи проявления ярко выраженной религиозной нетерпимости. Например в Лорисйской области директор заставлял детей становится прихожанами Армянской Апостольской Церкви.