15 April 2010 - 12:14 AMT
ՀՀ կառավարությունը քննության է առել ԱԺ պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանի` օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացրած «Շքեղության հարկի մասին» եւ «Հարկերի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» ՀՀ օրենքների նախագծերի փաթեթը, սակայն տեխնիկական պատճառներով մերժեց այդ օրինագիծը։
Ինչպես նշել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, շքեղության հարկի ներդրման հիմնական նպատակը պետք է լինի բնակչության համեմատաբար հարուստ խավից լրացուցիչ հարկ հավաքելը, սակայն ՀՀ ֆիզիկական անձանց համար արդեն իսկ սահմանված են եկամտային եւ գույքային հարկերի պրոգրեսիվ դրույքաչափեր։ Այս եւ մի քանի այլ հանգամանքներ հաշվի առնելով` կառավարությունը դեմ է արտահայտվել նախագծերի փաթեթի ընդունմանը։
Այդ կապակցսությամբ վարչապետն ավելացրել է, որ անհրաժեշտ է միջազգային պրակտիկայի առավել խորը ուսումնասիրությա հիման վրա առավել ընդունելի մեթոդներ փնտրել սոցիալական բեւեռացման դեմ պայքարի համար:

15 April 2010 - 12:14 AMT
Правительство Армении приняло во внимание инициативу депутата НС РА о внедрении «Налога на роскошь», однако, в силу технических причин отклонило этот законопроект.
Как отметил премьер-министр Армении Тигран Саркисян, правительство разделяет обеспокоенность депутата, поскольку если в стране есть нерешенная проблема бедности и социальная поляризация, то к гражданам с большими доходами применяется более высокий налог. Помимо этого, для физических лиц РА уже установлены прогрессивные ставки по налогам на доход и имущество, однако, предложенный со стороны депутата вариант налогообложения не приемлем.
В связи с этим глава правительства добавил, что необходимо найти наиболее приемлемые методы по борьбе с социальной поляризацией на основе более глубокого изучения международной практике.