16 April 2010 - 10:42 AMT
Հայաստանում չի մշակվում հողերի 40-50 տոկոսը կամ 90 հազար հա: Այդ մասին Երևանում լրագրողներին հայտնել է Հայաստանի Հանրային խորհրդի ներկայացուցիչ Խոսրով Հարությունյանը գյուղատնտեսական կոոպերացիաների զարգացման խնդիրներին նվիրված խորհրդաժողովի ժամանակ: Նրա խոսքերով, վերջին 20 տարում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող գյուղացիների դրությունը չի լավացել, նրանք մնացել են նույքան անօգնական, որքան 90-ականների սկզբներին:
“Պետք է բարենպաստ պայմաններ ստեղծել գյուղացիների համար, որպեսզի նրանք շահագրգռված լինեն հողի մշակման մեջ: Ներկա պայմաններում դա նրանց համար շահավետ չէ”,- ասել է նա:
Հարությունյանի խոսքերով, գյուղատնտեսական քաղաքականության մեջ պետք է իրականացնել այնպիսի փոփոխություններ, որոնց դեպքում շեշտը դրվելու է գյուղացի-արտադրողների վրա, որոնք իրենց աշխատանքի հաշվին կկարողանան ապահովել ընտանիքը: “Դրան կարելի է հասնել գյուղատնտեսական կոոպերացիաների կազմում միավորվելու ճանապարհով”,- ավելացրել է նա:
Հանրային խորհրդի ներկայացուցչի խոսքերով, պետությունը կարող է նպաստել կոոպերացիաների զարգացմանն օրենսդրական դաշտը բարելավելու և վարկեր տրամադրելու ձևով ֆինանսական աջակցություն ցույց տալու միջոցով: “Կոոպերացիաները կարող են դառնալ հակամենաշնորհային ինստիտուտ, քանի որ հենց գյուղացիները կարող են մասնակցել բոլոր գործընթացներին ինչպես հողերի մշակման, այնպես էլ արտադրանքի իրացման գործում”,- ասել է Հարությունյանը:
Գյուղատնտեսական կոոպերացիաների զարգացմանը նվիրված խորհրդաժողովը կազմակերպվել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության, Հանրային խորհրդի և Ագրարային համալսարանի կողմից:

В Армении не обрабатываются 40-50% земель или 90 тыс. га. Об этом журналистам сообщил представитель Общественного совета Армении Хосров Арутюнян на открывшейся в Ереване конференции, посвященной проблемам развития сельскохозяйственных коопераций. По его словам за последние 20 лет состояние сельчан, как основных институтов, осуществляющих сельскохозяйственные работы, не улучшилось, они остались такими же беспомощными, как и в начале 90-х г.г.
«Нужно создавать благоприятные условия для сельских жителей, чтобы они были заинтересованы в обработке земель. В нынешних условиях им это не выгодно», – добавил он.
По мнению Арутюняна, в сельскохозяйственной политике нужно осуществить такие изменения, где акцент будет ставиться на сельчан-производителей, которые за счет своей работы смогут обеспечить семью. «Этого можно добиться, объединившись в сельскохозяйственные кооперации», – добавил он.
По словам председателя ОС, государство может способствовать развитию коопераций посредством улучшения законодательного поля и оказания финансового содействия в виде предоставления кредитов. «Кооперации могут стать антимонопольным институтом, поскольку сами сельчане смогут участвовать во всех процессах, как в обработке земель, так и в реализации продукции», – сказал Арутюняна.
Конференция, посвященная проблемам развития сельскохозяйственных коопераций, была организована Министерством сельского хозяйства РА, Общественным советом и Сельскохозяйственным университетом.