16 April 2010 - 11:22 AMT
Այսօրվա դրությամբ գյուղատնտեսությունը կազմում է Հայաստանի ՀՆԱ-ի 21 տոկոսը, ընդ որում նախկինում այն կազմել է 30 տոկոս: Այդ մասին Երևանում բացված խորհրդաժողովում, որը նվիրված էր գյուղական կոոպերացիայի զարգացման խնդիրներին, հաղորդել է Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Սամվել Ավետիսյանը:
Ըստ նրա, եթե 2006թ. գյուղատնտեսության մեջ ներդրվել է 5 մլրդ դրամ, ապա այժմ ներդրումների ծացալն աճել է մինչև 12-15 մլրդ դրամ, ընդ որում այդ միջոցները բավարար են միայն կոսմետիկ աշխատանքների համար: “Այն միջոցները, որոնք ներդրվում են Հայաստանի գյուղատնտեսության մեջ, չափազանց քիչ են արդյունավետ արդյունենքր ակնկալելու համար”,-հավել է փոխնախարարը:
Գյուղական կոոպերացիայի զարգացման խնդիրներին նվիրված խորհրդաժողովը կազմակերպել էին ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունը, Հանրային խորհուրդը և Ագրարային համալսարանը:

Сельское хозяйство на сегодняшний день составляет 21% от всего ВВП Армении, притом, что раньше оно составляло 30%. Об этом на открывшейся в Ереване конференции, посвященной проблемам развития сельскохозяйственных коопераций, сообщил заместитель министра сельского хозяйства Армении Самвел Аветисян.
По его словам, если в 2006 году в сельское хозяйство были инвестированы 5 млрд. драмов, то сейчас их объем вырос до 12-15 млрд. драмов, при этом этих средств хватает лишь на косметические работы. «Те средства, которые инвестируются в сельское хозяйство Армении, слишком малы для того, чтобы ожидать эффективных результатов», – добавил замминистра.
Конференция, посвященная проблемам развития сельскохозяйственных коопераций, была организована Министерством сельского хозяйства РА, Общественным советом и Сельскохозяйственным университетом.