19 April 2010 - 10:18 AMT
«Երիտասարդ ընտանիքին` մատչելի բնակարան» պետական նպատակային ծրագրի շրջանակներում “ՎՏԲ-Հայաստան բանկ” ՓԲԸ-ն տրամադրում է հիփոթեքային վարկեր երիտասարդ ընտանիքներին` բնակարան ձեռք բերելու նպատակով, հաղորդում է բանկի մամլո ծառայությունը:
ՎՏԲ-Հայաստան բանկի գլխավոր տնօրեն-տնօրինության նախագահ Վալերի Օվսյաննիկով,- «Մենք շատ ուրախ ենք միանալ ՀՀ Կառավարության նախաձեռնությանը և աջակցել Հայաստանում բնակվող երիտասարդ ընտանիքներին ձեռք բերել սեփական բնակարան: ՎՏԲ-Հայաստան բանկը միշտ կամսնակցի նմանատիպ ծրագրերին, քանի որ մենք վստահ ենք, որ այսպիսով մենք մեր ավանդը կներդնենք երկրի տնտեսության զարգացման և բնակչության սոցիալական պայմանների բարելավման մեջ:
«Երիտասարդ ընտանիքին` մատչելի բնակարան» պետական նպատակային ծրագրի շրջանակներում հիփոթեքային վարկ ստանալու համար կարող են դիմել այն ընտանիքները, որոնք բավարարում են հետևյալ չափանիշները` • Ամուսիններից առնվազն մեկը ՀՀ 18-30 տարեկան քաղաքացի է; • Ամուսինների տարիքային գումարը չի գերազանցում 60 տարին; • Միաժամանակ ընտանիքի անդամներից ոչ մեկի տարիքը չի գերազանցում 35 տարին; • Երեխա ունեցող միայնակ ծնողը, որի տարիքը չի գերազանցում 30 տարին:
Հիփոթեքային վարկերը տրամադրվում են ՀՀ դրամով տարեկան 9.5-10℅ տոկոսադրույքով, որից 2℅-ը սուբսիդավորում է պետությունը: Այսինքն , վարկառուն հիփոթեքային վարկը ձեռք է բերում 7,5-8℅-ով: Վարկի մարման ժամկետը առաքվելագույնը 20 տարի է, բնակարանի առավելագույնը գինը 16 մլն. ՀՀ դրամ, իսկ կանխավճարը` բնակարանի արժեքի 30℅-ից սկսած:

ЗАО «Банк ВТБ (Армения)» присоединился к государственному целевому проекту «Доступное жилье молодым семьям», сообщает пресс-служба банка.
«Мы рады присоединиться к инициативе государства РА и поддержать молодые семьи, проживающие в Армении, в приобретении собственного жилья. Банк ВТБ (Армения) всегда будет принимать участие в подобных проектах, поскольку мы уверены, что таким образом внесем свой вклад в развитие экономики страны и улучшение социальных условий населения», – сказал генеральный директор-председатель директората Банка ВТБ (Армения) Валерий Овсянников.
Согласно данному проекту, ипотечный кредит могут получить те семьи, которые соответствуют следующим параметрам: один из супругов является гражданином РА в возрасте от 18 до 30 лет, возрастная сумма супругов не превышает 60 лет, возраст каждого из членов семьи не превышает 35 лет, а также родитель, один воспитывающий ребенка, чей возраст не превышает 30 лет.
Ипотечные кредиты выдаются в драмах по 9.5-10% процентов годовых, 2% из которых субсидирует государство, что позволяет заемщик получить ипотечный кредит по 7.5-8%. Максимальный срок погашения кредита 20 лет, максимальная сумма приобретаемого жилья 16 млн. драм, а предоплата, начиная от 30% стоимости жилья.