19 April 2010 - 12:11 AMT
2010թ. հոկտեմբեր ամսին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը կտոնախմբի հայ ազգային գործիչ, երջանկահիշատակ Մկրտիչ Ա Խրիմյան Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի (1820-1907) ծննդյան 190-ամյակը:
Ինչպես հաղորդում է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական ծառայությունը, այս առիթով Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի բարձր տնօրինությամբ ստեղծվել է հատուկ հանձնախումբ` Երևանի Ս. Գրիգոր Լուսավորիչ մայր եկեղեցու հոգևոր տեսուչ Տ. Անուշավան եպիսկոպոս Ժամկոչյանի ատենապետությամբ:
Առաջիկա ամիսներին հանձնախումբը կքննարկի և կկազմակերպի Հայրապետի ծննդյան 190-ամյակին նվիրված մի շարք հոբելյանական միջոցառումներ:

19 April 2010 - 12:11 AMT
В октябре 2010 года Армянская Апостольская Церковь отметит 190-летний юбилей выдающегося армянского национального деятеля, Католикоса Всех Армян (1820 -1907) Мкртича Хримяна.
Как сообщает информационная служба Первопрестольного Эчмиадзина, в связи с юбилеем, распоряжением Католикоса Всех Армян Гарегниа II, создана специальная комиссия, во главе с духовным инспектором ереванской Кафедральной церкви Сурб Григор Лусаворич – епископом Анушаваном Жамкочяном. В ближайшие месяцы комиссия обсудит и организует ряд юбилейных мероприятий, посвященных Католикосу Мкртичу Хримяну.