20 April 2010 - 08:48 AMT
Հայաստանում հրաբուխների ակտիվացման հավանականությունը փոքր է, սակայն անտեսել այն չի կարելի: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում ասել է երկրաբանական գիտությունների թեկնածու Խաչատուր Մելիքսեթյանը:
“Վերջին տարում Հայաստանում ԱԷԿ-ի նոր էներգաբլոկի առաջիկա կառուցման կապակցությամբ, Հայաստանի երկրաբանական ինստիտուտի հրաբխագիտության լաբորատորիան, լավագույն օտարերկրյա փորձագետների հետ համատեղ ակտիվորեն զբաղվում է Հայաստանում սեյսմիկ և հրաբխային վտանգների ուսումնասիրությամբ”,-հավելել է նա:
Ըստ Մելիքսեթյանի, Հայաստանում պոտենցիալ ակտիվ են համարվում այն հրաբուխները, որոնք ժայթքել են վերջին 10 000 տարում, դրանք են` Փորակը Վարդենիսում, Քարքարը, Սմբատասարը, Նազելին Սյունիքում, Վայոց սարը Վայքում:

20 April 2010 - 08:48 AMT
Вероятность активации вулканов на территории Армении невысока, однако игнорировать эту задачу нельзя. Об этом на пресс-конференции в Ереване сказал кандидат геологических наук Хачатур Меликсетян.
«За последний год в связи с предстоящим строительством нового атомного энергоблока АЭС в Армении совместно с лучшими иностранными экспертами Лаборатория вулканологии Института геологии Армении активно занимается задачей сейсмической и вулканической опасности в Армении», – добавил он.
По словам Меликсетяна, в Армении потенциально активными вулканами, которые извергались в последние 10 000 лет, считаются Порак в Варденисе, Каркар, Смабатасар, Назели в Сюнике, Вайоц сар в Вайке.