20 April 2010 - 10:24 AMT
Ապրիլի 20-ին Հայաստանի ազգային գրադարանում ամփոփել են “Ազգային գրադարանների շաբաթը”, որը մեկնարկել էր ապրիլի 12-ին:
“Ազգային գրադարանների շաբաթն անցնում է արդեն 9-րդ անգամ: Այս տարի այն անցել է “Ուշադրությունը կենտրոնացնել համայնքների գրադարանների վրա”: Միջոցառումն ամեն տարի ընդլայնում է իր շրջանակները, և մենք հուսով ենք, որ ապագայում այն համահայկական կդառնա”,-ապրիլի 20-ին ամփոփիչ մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Ազգային գրադարանի տնօրեն Դավիթ Սարգսյանը:
Նա նշել է, որ միջոցառման նպատակն է վերաիմաստավորել գրքերի, գիտելիքի, գրադարանների դերը, հրավիրել պաշտոնյաների և իշխանությունների ուշադրությունը գրադարանների խնդրի վրա:
“Գրադարաններն անգնահատելի դեր են կատարում քաղաքակիրթ և կրթված սերունդների դաստիարակության գործում”,-ասել է նա”
Ըստ Ազգային գրադարանի տնօրենի, շաբաթվա շրջանակներում երկրի տարբեր գրադարաններում կազմակերպվել են հանդիպումներ արվեստի, գրականության ու գիտության գործիչների հետ:

20 April 2010 - 10:24 AMT
20-го апреля в Национальной библиотеке Армении подытожили “Неделю национальных библиотек”, старт которой был объявлен 12-го апреля.
“Неделя национальных библиотек проходит уже в 9 раз. В этом году она прошла под лозунгом “Обратить взгляд на библиотеки общин”. Мероприятие из года в год расширят свои круги, и надеемся, что через некоторое время станет всеармянским”,- 20-го апреля на итоговой пресс-конференции объявил директор Национальной библиотеки Армении Давид Саркисян.
Он отметил, что цель мероприятия – переосмыслить роль книг, знаний, библиотек. Обратить внимание властей и официальных лиц на существующие проблемы библиотек.
“Библиотеки играют неоценимую роль в деле воспитания цивилизованных и образованных поколений”,- сказал он.
По словам директора Национальнопй библиотеки Армении, в ходе недели в разных библиотеках страны были организованы встречи с деятелями искусства, литературы, науки.