20 April 2010 - 13:20 AMT
Հայրենական Մեծ պատերազմի պատմության ոլորտում ունեցած մեծ վաստակի համար Հայաստանի Հանրապետության Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Պատմության ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող, պատմական գիտությունների դոկտոր Կլիմենտ Հարությունյանին 70-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ ՀՀ ԳԱԱ նախագահությունը ապրիլի 20-ին պարգևատրեց ՀՀ ԳԱԱ Վաստակագրով:
«Կլիմենտ Հարությունյանն այս տարիների ընթացքում իրեն փայլուն է դրսևորել որպես պատմաբան և հետազոտող»,- իր շնորհավորական ելույթում ասաց ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը:
Հոբելյարն իր հերթին ասաց "Այս պարգևը գնահատում է ոչ թե իմ աշխատանքը, այլ հայ ժողովրդի մասնակցությունը Հայրենական Մեծ պատերազմին":
Կլիմենտ Հարությունյանը հայտնաբերել է ԽՍՀՄ ռազմական արխիվների փաստաթղթերը: Նրա գրքերը նվիրված են ինչպես ամբողջ պատերազմին, այնպես էլ հայկական դիվիզիաներին ու ռազմական գործողություններին` ըստ երկրների տարածքի:

20 April 2010 - 13:20 AMT
20 апреля за заслуги в изучении истории Великой Отечественной войны и в связи с 70-летием ведущего научного сотрудника института истории Национальной академии наук Республики Армения (НАН РА), доктор исторических наук Климент Арутюнян был награжден грамотой президиума НАН РА.
“За десятилетия своей деятельности Климент Арутюнян проявил себя как последовательный и яркий историк и исследователь”, – отметил президент НАН РА Радик Мартиросян.
В свою очередь, юбиляр сказал: “Данная награда оценивает не мою работу, а участие армянского народа в Великой Отечественной войне”.
Труды Климента Арутюняна рассказывают не только о Великой Отечественной войне, но и об участии армянских дивизий в войне.