20 April 2010 - 13:23 AMT
Իսլանդիայում ժայթքած հրաբխի պատճառով Հայաստանից Եվրոպա 16 չվերթ է չեղյալ հայտարարվել: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչությունը, չվերթներից 6-ը կատարում էր "Արմավիան", իսկ մնացած 10-ը` այլ ընկերություններ:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ չեղյալ էին հայտարարվել չվերթները Լոնդոն, Ցյուրիխ, Օդեսսա, Պրահա, Վիեննա, Դնեպրոպետրովսկ և Ամստերդամ:
Ընդ որում, "Արմավիա" ավիաընկերությունը հաղորդում է, որ հաշվի առնելով Ցյուրիխի և Ամստերդամի օդանավակայանների աշխատանքի վերսկսումը, Երևան-Ցյուրիխ-Երևան, Երևան-Ամստերդամ-Երևան ուղղություններով չվերթները սկսած 2010 թվականի ապրիլի 20-ից կկատարվեն ժամանակացույցի համաձայն:
Էյաֆյատլայոկուդլ հրաբխի ժայթքումը սկսվել է ապրիլի 14-ին: Հրաբուխը գտնվում է Իսլանդիայի մայրաքաղաք Ռեյկյավիկից 200կմ արևելք:

Из-за извержения вулкана в Исландии из Армении в Европу было отменено 16 рейсов. Как сообщает Главное управление гражданской авиации РА, из них 6 рейсов выполняла компания «Армавиа», а 10 – другие компании.
В сообщении отмечается, что были отменены рейсы в Лондон, Цюрих, Одессу, Прагу, Вену, Днепропетровск и Амстердам.
При этом, компания «Армавия» сообщает, что учитывая возобновление работ аэропортов Цюриха и Амстердама, рейсы по направлениям Ереван-Цюрих-Ереван, Ереван-Амстердам-Ереван, начиная с 20 апреля 2010, будут выполняться согласно расписанию.