Heifer Project International-ի հայաստանյան մասնաճյուղն ապրիլի 21-ին կազմակերպում է կլոր սեղան-քննարկում “Գյուղատնտեսության զարգացման հեռանկարները Հայաստանում” թեմայով:
“Մեր հանդիպման նպատակն է երևան հանել Հայաստանի գյուղատնտեսության մեջ առկա խնդիրները, որոշել դրանց լուծման ուղիները, ինչպես նաև դիտարկել աջակցություն ցուցաբերելու հնարավորությունները”,- ասել է Heifer Project International կազմակերպության հայկական մասնաճյուղի տնօրեն Անահիտ Ղազանչյանը` բացելով կլոր սեղան-քննարկումը: Միաժամանակ նա շնորհակալություն հայտնեց հեռավոր գյուղերից եկած ֆերմերներին, որոնք հետաքրքրություն են ցուցաբերել այս միջոցառմանը մասնակցելու համար:
Իր հերթին, Հայաստանի գյուղատնտեսության փոխնախարար Սամվել Ավետիսյանն ասաց, որ քննարկումների նման ձևաչափն առավել արդյունավետ է, քանի որ թույլ է տալիս առավել խորը քննարկել գյուղատնտեսության մեջ առկա խնդիրները: Նա ներկայացրեց “2010-2020թթ. Հայաստանի գյուղատնտեսության կայուն զարգացման հայեցակարգը”: Նրա խոսքերով, հայեցակարգում ընկած է գյուղատնտեսության կառուցվածքային զարգացումը ժամանակակից տեխնիկական սարքավորումների ինտեգրացիայի և կիրառման հաշվին, կան պարենային անվտանգությունն ապահովելու խնդիրներ: “Բացի դրանից, մենք պետք է որոշենք մեր մրցակցային առավելությունները, որպեսզի արժանի տեղ գրավենք միջազգային շուկայում”,- ասել է նա: Կարևոր նշանակություն ունի նաև գյուղական վայրերում զբաղվածության ապահովումը, որը կապված չէ գյուղատնտեսության հետ, ինչը թույլ կտա գյուղական բնակչության համար ապահովել եկամուտի այլընտրանքային աղբյուրներ:

21 April 2010 - 06:00 AMT
В Ереване стартовал круглый стол-обсуждение по теме “Перспективы развития сельского хозяйства в Армении”
21 апреля в Ереване по инициативе армянского филиала организации Heifer Project International стартовал круглый стол-обсуждение по теме “Перспективы развития сельского хозяйства в Армении”.
«Целью нашей сегодняшней встречи является выявление существующих проблем в сельском хозяйстве Армении, определение путей их решения, а также рассмотрение возможностей по оказанию содействия», – сказала директор армянского филиала организации Heifer Project International Анаит Казанчян, открывая круглый стол-обсуждение. При этом она поблагодарила приехавших из отдаленных сельских местностей фермеров, которые проявили интерес принять участие в данном мероприятии.
В свою очередь заместитель министра сельского хозяйства Армении Самвел Аветисян добавил, что подобный формат обсуждения является наиболее эффективным, поскольку позволяет наиболее глубоко обсудить имеющиеся в сельском хозяйстве проблемы. Замминистра представил собравшимся «Концепцию стабильного развития сельского хозяйства Армении на 2010-2020 г.г.», в рамках которой он поделился с тем видением развития сферы, которое заложены в ее основах. В частности, по его словам, в концепции заложено структурное развитие сельского хозяйства за счет интегрирования и применения современного технического оборудования, есть проблемы обеспечения продовольственной безопасности. «Помимо этого мы должны определить наши конкурентные преимущества, чтобы достойно занять свою нишу на международном рынке», – сказал он. Важное значение, по его мнению, имеет также и обеспечение в сельских местностях занятости, не связанной с сельским хозяйством, что позволит обеспечить для сельского жителя альтернативные источники дохода.