ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հետ համատեղ օրերս քննարկել է արտահանման խթանման լոգիստիկ համակարգի զարգացման հարցը, Երևանում լրագրողներին է ասել Հայաստանի գյուղատնտեսության փոխնախարար Սամվել Ավետիսյանը: “Քննարկամն ընթացքում արծարծվել են հիմնական խնդիրները, որոնք թույլ կտան խթանել տեղական արտադրողի գյուղմթերքի արտահանումը: Սակայն նրա ստեղծման համար անհրաժեշտ է նախ ապահովել գյուղմթերքի բավարար քանակ”,-նշել է նա:
Փոխնախարարն ասել է նաև, որ առաջին քայլերն այդ ուղղությամբ պետք է իրականացվեն տեղի արտադրողին խթանելու ուղղությամբ և զուգահեռ ստեղծել լիոգիստիկ համակարգը”,-հավելել է նա:
Ըստ Ս.Ավետիսյանի, արտահանման հիմնական առաջարկները վերաբերում են ծիրանի արտահանմանը, սակայն այսօրվա դրությամբ Հայաստանը չի կարող ապահովել արտաքին պահանջարկի համար բավարար ծավալենր: “Մենք տարեկան կարող ենք ապահովել առավելագույնը 15 000 տոննա ծիրան, այն դեպքում, երբ Թուրքիան տարեկան արտահանում է 9 500 տոննա ծիրան, և մի քանի անգամ ավելի` չիր: Նա խելացի է վարվում և չի արտահանում “ջուրը” երկրից, ԱԱՀ-ն թողնելով երկրում”,-ասել է փոխնախարարը:

Министерство сельского хозяйства РА совместно с Министерством экономики РА обсудили на днях проблему развития логистической системы экспорта сельхозпродукции, сообщил журналистам в Ереване заместитель министра сельского хозяйства Армении Самвел Аветисян. «В ходе обсуждения были рассмотрены основные проблемы создания разветвленной логистеческой системы, позволяющей стимулировать экспорт сельхоз товаров местных производителей. Однако для ее создания необходимо, прежде всего, обеспечить достаточные объемы сельхозпродукции, предусмотренной для экспорта», – отметил он.
В связи с этим замминистра сказал, что первые шаги в этом направлении должны быть реализованы в направлении стимулирования местного производителя, чтобы обеспечить это производство. «Естественно, работы по стимулированию местного производства и создания логистической системы должны проводиться параллельно», – добавил он.
Как сообщил Самвел Аветисян, основные предложения поступают в отношении экспорта абрикосов, однако Армения на сегодняшний день не может обеспечить достаточные объемы для удовлетворения внешнего спроса. «Максимальный объем абрикосов, который мы можем обеспечить, не превышает 15 000 тонн, при том, что Турция ежегодно экспортирует 9500 тонн абрикосов, а сухофруктов в несколько раз больше. Она поступает умно и не вывозит «воду» из страны, оставляя НДС в стране», – отметил замминистра.