21 April 2010 - 10:07 AMT
Ռուբեն Բաբայան. Այսօրվա հայկական դպրոցների հիմնական թերությունն այն է, որ դրանք չեն պատրաստում գրագետ կադրեր
“Ես դեմ եմ Հայաստանում օտարալեզու դպրոցների բացմանը: Այդ դպրոցները լիովին շեղում են մեզ մեր ազգային արժեքներից, առաջին պլան մղելով այլ ժողովրդների և երկրների ազգային արժեքները”,-հայտարարել է Հ.Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ռուբեն Բաբայանը` անդրադառնալով ՀՀ կրթության և գիտության առաջարկությանը ՀՀ “Լեզվի մասին” 1993թ. օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին, որի համաձայն Հայաստանում փակվեցին օտարալեզու դպրոցները: Առաջարկվող փոփոխություններից հետո Հայաստանում կրկին կսկսեն գործել օտարալեզու դպրոցներ:
Սակայն, Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը հակադարձեց. “Ես սովորել եմ ռուսական դպրոցում և գերազանց գիտեմ, օրինակ, Հայաստանի պատմությունը”: Նա հավելել է, որ ուսուցումը ռուսական դպրոցում չզրկեց իրեն ազգային ինքնագիտակցությունից: Նա ընդգծեց, որ կողմ է օպարալեզու դպրոցների բացմանը Հայաստանում, սակայն միայն մի քանիսի և որակյալների: “Մի կարծեք, թե օտարազգի պրոֆեսորները հերթ են կանգնել Հայաստանում դասավանդելու համար, ուստի օտարալեզու դպրոցների քանակը չի կարող մեծ լինել, իմ փորձի վրա ես համոզվեցի, որ ռուսական, անգլիական կամ գերմանական դպրոցի շրջանավարտի մտահորիզոնն ավելի լայն է, քան հայկական դպրոցի շրջանավարտինը”,-ասել է օմբուդսմենը:
Նա հավելել է նաև, որ այժմ Հայաստանում շատ սուր է կանգնած դասագրքերի հարցը, որոնց որակն անբավարար է: “Ես չեղյալ կհայտարարեի պատմության դասագրքերը և նորերը կգրեի: Ես կարդում եմ իմ դստեր դասագրքում, որ հայկական գիտությունը ծագել է 5-րդ դարում: Իսկ ո՞ւր մնաց նախորդ հազարամյակի հայկական գիտությունը: Մարդիկ իրենց են վերագրում գոյություն չունեցող նվաճումներ, իսկ մենք թաքցնում ենք այն, ինչ ունենք”:
Նա հավելել է նաև, որ չի ասում, թե հարկավոր է վերացնել հայկական դպրոցները, այլ միայն, որ հարկավոր է լավագույնը վերցնել եվրոպական կրթական համակարգից և բարելավել մեր համակարգը: “Դպրոցների հարցն այսօրվա դրությամբ առաջնային է, քանի որ, եթե նախկինում դպրոցները լինեին պատշաճ մակարդակի վրա, ապա քաղաքական իրավիճակն երկրում այլ կլիներ”,-ասել է Ա.Հարությունյանը:
“Ես դեմ չեն օտար լեզուների թեքումով դպրոցների բացմանը, սակայն ես դեմ եմ օտարալեզու դպրոցների գոյությանը: Այսօրվա հայկական դպրոցների հիմնական թերությունն այն է, որ դրանք չեն պատրաստում գրագետ կադրեր: Լինելով Երևանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտի դասախոս, ես շատ սուր եմ զգում այդ թերությունը”,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Ռուբեն Բաբայանը:

21 April 2010 - 10:07 AMT
“Я против открытия в Армении иностранных школ. Эти школы полностью отвлекают нас от наших национальных ценностей, выставляя на первый план национальные ценности других стран и народов”,- заявил художественный руководитель Государственного кукольного театра имени Ованнеса Туманяна Рубен Бабаян, говоря о предложении Министерства образования и науки Армении правительству РА внести поправки в пункт закона “О языке”, принятого в 1993 году, о закрытии иностранных школ в Армении. После этих изменений в Армении вновь должны действовать иностранные школы.
Однако защитник прав человека в Армении Армен Арутюнян возразил: “Я учился в русской школе и отлично знаю, например, историю Армении”. При этом он добавил, что обучение в русской школе не лишило его национального самосознания. Он подчеркнул, что является сторонником открытия иностранных школ в Армении, однако лишь нескольких и качественных: “Не думайте, что иностранные профессора стоят в очереди, чтобы преподавать в Армении, поэтому число иностранных школ не должно быть большим, но на своем опыте я убедился, что кругозор выпускника русской, английской или немецкой школы шире, чем ученика армянской школы”,- подчеркнул омбудсмен.
Он добавил также, что сейчас в Армении остро стоит проблема с учебниками, качество которых оставляет желать лучшего: “Я бы отменил существующие учебники истории и написал бы новые. Я читаю в учебнике истории своей дочери, что армянская наука зародилась в 5 веке. А куда девалась армянская наука предыдущего тысячелетия? Люди приписывают себе несуществующие достижения, а мы скрываем существующие”.
Он добавил также, что не говорит об искоренении армянской школы, а лишь о том, чтобы взять лучшее из европейской системы образования и улучшить нашу систему. “Вопрос школ на сегодняшний день является приоритетным, так как если бы раньше школы были такими, какими нужно, то политическая ситуация в стране была бы иная”,- отметил Армен Арутюнян.
“Я не против создания школ с иностранным уклоном в Армении, однако, создание иностранных школ я не приемлю. Главным недостатком сегодняшних армянских школ является то, что они не готовят грамотные кадры. Будучи преподавателем Ереванского художественно-театрального института я чувствую этот недостаток очень остро”,- подчеркнул в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Рубен Бабаян.