21 April 2010 - 10:28 AMT
Արթուր Անդրանիկյան. Անցումը դասական հայկական ուղղագրության պահանջում է տևական ժամանակ և մեծ աշխատանք
“Անցումը դասական հայկական ուղղագրության կարող է գնահատվել միայն որպես պատմական հիշողության վերականգնում, քանի որ 1500 տարի շարունակ հայերն օգտվել են հենց այդ ուղղագրությունից, այն փոխվել է միայն 1922 թվականին Նիկոլ Աղբալյանի կողմից”,-հայտնել է գրականագետ Արթուր Անդրանիկյանը ապրիլի 21-ի մամլո ասուլիսում: Ըստ նրա, այսօրվա դրությամբ գլխավոր խնդիրը հանդիսանում է դասական հայերենով գրված ստեղծագործություների հրատարակումը.”Մենք վիրավորում ենք Սիամանթոյին և Դանիել Վարուժանին` վերափոխելով նրանց ստեղծագործությունները արևելահայերենի”,-ասել է Արթուր Անդրանիկյանը: Նա հավելել է նաև, որ անցումը դասական հայկական ուղղագրության ոչ այնքան բարդ է, որքան այդ մասին խոսվում է: Հարկավոր է միայն սովորել ուղղագրության մի քանի կանոն:
“Սակայն հայոց լեզվում կան բազմաթիվ խոսքեր, որոնց ուղղագրությունը չի բացատրվում կանոններով, ուստի բոլոր այդ խոսքերը ստիպված ենք լինելու կրկին սովորել և հիշել: Բացի այդ, ըստ դասական հայկական ուղղագրության, մեկ բառը կարող է ուղղագրության մի քանի տարբերակ ունենալ, ինչը մեծ խնդիր կդառնա բնակչության համար: Ես դեռևս չեմ խոսում փոխառված բառերի մասին, որոնց ուղղագրությունը առանձին մեծ խնդիր է տվյալ իրավիճակում”,-ընդգծել է գրականագետ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր Վարդան Դևրիկյանը:
Ըստ նրա, անցումը դասական հայկական ուղղագրության կխճճի հայոց լեզուն և, ի վերջո, կստիպի մարդկանց գրել օտար լեզվով: “Դասական ուղղագրությունը կարելի է օգտագործել կիրակնօրյա դպրոցում, սակայն չի կարելի օգտագործել առօրյա կյանքում, դասագրքերի, թերթերի և պետական փաստաթղթերի ստեղծման ժամանկ”,-ասել է Վ.Դևրիկյանը:
Արթուր Անդրանիկյանը առարկել է, թե անցումը դասական ուղղագրության պահանջում է տևական ժամանակ և մեծ աշխատանք: “1993թ. ի վեր ես գրում եմ դասական ուղղագրության անցնելու մասին և կանգ չեմ առնի ձեռք բերվածի վրա”,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Արթուր Անդրանիկյանը:

21 April 2010 - 10:28 AMT
Артур Андраникян: Переход на классическое армянское правописание требует долгого времени и большого труда
“Переход на классическое армянское правописание может оцениваться лишь восстановлением исторической памяти, так как в течение 1500 лет армяне пользовались именно этим правописанием, и оно было изменено только в 1922 году Николом Агбаляном”, – сообщил литературовед Артур Андраникян во время пресс-конференции 21 апреля. По его словам, главной задачей на сегодняшний день является издание произведений авторов, писавших на классическом армянском языке: “Мы оскорбляем Сиаманто и Даниела Варужана, переводя их произведения на восточноармянский язык”,- подчеркнул Артур Андраникян. Он добавил также, что переход на классическое армянское правописание не так сложно, как об этом говорят, надо лишь выучить несколько правил правописания.
“Однако в армянском языке есть большое количество слов, правописание которых не объясняется правилами, поэтому все эти слова придется вновь учить и запоминать. Кроме того, согласно классическому армянскому правописанию, одно слово может иметь несколько вариантов написания, что станет большой проблемой для населения. Я еще не говорю о заимствованных словах, правописание которых является отдельной большой задачей в данной ситуации”,- подчеркнул литературовед, доктор филологических наук Вардан Деврикян.
По его словам, переход на классическое армянское правописание очень запутает армянский язык и, в конце концов, заставит людей писать на иностранном: “Классическое армянское правописание можно использовать в воскресной школе, однако оно не может использоваться в повседневной жизни, при создании учебников, газет или государственных документов”,- подчеркнул Вардан Деврикян.
Артур Андраникян возразил, что переход на классическое армянское правописание требует долгого времени и большого труда. “Начиная с 1993 года я пишу книги о переходе на классическое армянское правописание и не остановлюсь на достигнутом”,- подчеркнул в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Артур Андраникян.