Սևանում իշխանի գոյությունը դեռևս կարելի է փրկել, եթե արդյունավետ աշխատանքներ կատարվեն, ասել է Հայ ձկնաբույծների միության նախագահ Արկադի Գևորգյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, ՀՀ բնապահպանության նախարարի առաջարկությունը` երեք տարվա ընթացքում Սևանա լճում ձկնորսությունը դադարեցնելու մասին, բավարար չէ, որպեսզի լճում իրավիճակը բարելավվի:
“Ոչ միայն պետք է ձկնորսությունն արգելել, այլև պետք է ապահովել ձկան վերարտադրողականությունը` բաց թողնելով մանրաձկներ”, – նշել է նա:
Արկադի Գևորգյանն ասել է, որ խորհրդային տարիներին Սևանա լճում 40 հազ. տոննա ձուկ կար, ընդ որում` ամեն տարի որսում էին 16 հազ. տոննա, իսկ այսօր լճում ընդամենը 100 տոննա ձուկ կա:

21 April 2010 - 11:35 AMT
Ситуацию с разведением форели в озере Севан еще возможно поправить, проводя эффективные работы, считает председатель Союза армянских рыбоводов Аркадий Геворкян. По его словам, предложение Минэкологии РА о прекращении ловли рыбы из озера Севан в течение трех лет недостаточно для улучшения ситуации в озере. «Нужно не только запрещать ловлю, но и обеспечить воспроизводство рыбы, выпуская мальки», отметил он.
Аркадий Геворгян сказал, что в советские времена в озере Севан водилось 40 тыс. тонн рыбы, при этом каждый год вылавливали порядка 16 тыс. тонн, а на сегодняшний день в озере менее 100 тонн рыбы.
«Утешительной является только ситуация с раками, которых экспортируют порядка 600-800 тонн в год», – добавил он.