22 April 2010 - 11:25 AMT
“2010 թվականի առաջին եռամսյակի մեր տնտեսության կառուցվածքային փոփոխությունը ստիպում է մեզ վերանայել հարկման բազան եւ նրա գնահատականները”,-ապրիլի 22-ին կառավարության նիստում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` ամփոփելով 2010 թվականի առաջին եռամսյակի արդյունքները: Այս առնչությամբ վարչապետը հանձնարարական է տվել Ֆինանսների նախարարությանը, որպեսզի այս շաբաթվա ընթացքում ներկայացվեն հարկային բազայի նոր հաշվարկներ` ելնելով նոր իրողություններից եւ հաշվի առնելով կառուցվածքային փոփոխությունները, 2009, 2008 թվականների վերլուծությունները, թե ինչպիսին պետք է լինի 2010 թվականի հարկային բազան, որովհետեւ ՀՆԱ-ի աճի այս բարձր տեմպը վատացնում է հարկեր-ՀՆԱ հարաբերակցությունը:
“Մենք 2010 թվականի համար ծրագրավորել ենք, որ հարկեր-ՀՆԱ ցուցանիշը պետք է ավելանա 0.4 տոկոսով: Այս պահի դրությամբ, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ 3.5 անգամ ավելին է համախառն ներքին արդյունքի աճը, քան մենք պլանավորել էինք տարվա կտրվածքով, բնականաբար, հարկեր-ՀՆԱ ցուցանիշն առաջին եռամսյակում վատացել է նախորդ տարվա նույն եռամսյակի հետ համեմատած: Դա նշանակում է, որ հարկման բազան մենք պետք է ճշգրտենք 2010 թվականի համար”,-ասել է Տիգրան Սարգսյանը:

«Структурное изменение экономики Армении в первом квартале 2010 года вынуждает нас пересмотреть базу налогообложения», – заявил 22 апреля в правительстве премьер-министр Армении Тигран Саркисян, подводя итоги первого квартала 2010 года. В связи с этим глава правительства поручил Министерству финансов РА в течение недели представить новые расчеты налоговой базы, исходя из структурных изменений в экономике.
Как сообщил премьер, правительство прогнозировало увеличение соотношения налоги/ВВП в 2010 году на 0,4%, однако в сложившихся реалиях рост ВВП ухудшает соотношение налоги/ВВП. Глава правительства сказал, что с учетом того, что рост ВВП зафиксирован на 3.5% больше запланированного, естественно, что соотношение налоги/ВВП по итогам первого квартала 2010 года ухудшилось по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. «Это означает, что мы должны уточнить базу налогообложения для 2010 года», – подчеркнул Тигран Саркисян.