22 April 2010 - 12:42 AMT
Հայաստանի արտաքին պարտքի սպասարկման մի մասն իրականացնելու է մասնավոր հատվածը: Այդ մասին կառավարության ապրիլի 22-ի նիստի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: “Մտահոգություններ կային, որ արտաքին պարտք – համախառն ներքին արդյունք ցուցանիշը կարող է վատթարանալ, բայց դա նշանակում է, որ տնտեսական աճի այս ցուցանիշների պահպանման պարագայում ամբողջ տարվա ընթացքում մակրոտնտեսական կայունությունը նույնպես կպահպանվի”:
Նա ասաց նաև, որ հակաճգնաժամային միջոցառումների զգալի մասը ոչ թե պետության արտաքին պարտքի բեռի հաշվին է եղել, այլ Ռուսաստանի Դաշնությունից ստացված վարկը տեղաբաշխվել է մասնավոր ձեռնարկություններում, այդ թվում նաև առևտրային բանկերի միջոցով: “Դա նշանակում է, որ արտաքին պարտքի սպասարկման մի մասն իրականացնելու է մասնավոր հատվածը: Ֆինանսների նախարարության գնահատականով դա այս պահի դրությամբ կազմում է շուրջ 800 մլն դոլար: Չնայած դա պետության պարտավորությունն է, բայց ուղղակի բյուջետային մարումներ չեն լինելու, այլ մասնավոր հատվածն է հատուցելու այն”:
2009-ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ Հայաստանի ընդհանուր պետական պարտքը կազմել է 1270,7 մլրդ դրամ, ընդ որում արտաքին պարտքը կազմել է 1121.1 մլրդ դրամ (29667.7 մլն դոլար):

Обслуживание части внешнего госдолга Армении будет осуществлять частный сектор. Об этом на заседании правительства 22 апреля сказал премьер-министр Армении Тигран Саркисян. «Были опасения, что показатель внешний долг/ВВП может ухудшиться, однако, в случае сохранения нынешних темпов экономического роста макроэкономическая стабильность в Армении сохранится», – отметил он.
Глава правительства проинформировал, что значительная часть антикризисных мероприятий была осуществлена не за счет внешнего долгового бремени, а за счет распределения полученного от России кредита в частном секторе, в том числе и посредством комбанков. «Это означает, что обслуживание части внешнего госдолга Армении будет осуществлять частный сектор. Несмотря на то, что это обязательства государства, тем не менее, прямых бюджетных погашений не будет, их будет компенсировать частный сектор», – сказал Тигран Саркисян.
При этом он добавил, что по данным Министерства финансов Армении, этот показатель составляет $800 млн.
По состоянию на 31 декабря 2009 года общий госдолг Армении составил 1270,7 млрд. драмов, при этом внешний долг составляет 1121,1 млрд. драмов ($2966,7 млн.).