22 April 2010 - 15:28 AMT
Ապրիլի 22-ին Հայաստանի կառավարության նիստի ավարտին հայտարարությունների բաժնում միջնաժամկետ ծրագրերի մասին խոսել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը: Նա ասել է, որ մինչև 2013-ը պետական ծառայողների աշխատավարձերի բարձրացում չի սպասվում
Հարցին անդրադարձել է նաև Տիգրան Սարգսյանը. “Պարոն Դավթյանի ասածի տնտեսական տրամաբանությունն այն է, որ մենք մոտակա տարիների ընթացքում կտրուկ նվազեցնում ենք բյուջեի դեֆիցիտը: Եթե նախորդ ճգնաժամային տարվա ընթացքում այն կտրուկ ավելացրեցինք, հասցնելով համախառն ներքին արդյունքի 7,7 տոկոսի, ապա այժմ պարտավոր ենք նվազեցնել բյուջեի դեֆիցիտը: Դա նշանակում է, որ բյուջետային ծախսերի աճի տեմպը չենք կարող մեծ թողնել, քանի որ բյուջեի դեֆիցիտը հասցնելու ենք 3 տոկոսի:
Պարոն Դավթյանը ճիշտ նշեց, որ սա զգուշավոր սցենար է, եթե դրական մակրոտնտեսական առկա միտումները պահպանվեն, նշանակում է, հնարավորություն կունենաք, նաև միջնաժամկետ ծախսային ծրագրում վերանայել մեր ծախսային հոդվածները”:

Министр финансов Армении Тигран Давтян на заседании правительства 22 апреля представил среднесрочную расходную программу, согласно которой изменения фонда заработных плат не предвидится до 2013 года, не будут также осуществляться расходы на закупку техники и имущества. «Нами был выбран консервативный сценарий развития, который со временем может уточняться», – пояснил он.
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян согласился с министром, относительно того, что это достаточно осторожный сценарий, и если положительные макроэкономические тенденции сохранятся, то у правительства появится возможность пересмотреть среднесрочную расходную программу.
Глава правительства также подчеркнул, что правительство намерено в ближайшие годы обеспечить резкое сокращение бюджетного дефицита. «Если в течение прошлого кризисного года он был резко увеличен и доведено до 7,7% в структуре ВВП, то в настоящее время мы обязаны его сократить. Это означает, что мы не можем оставить бюджетные расход на высоком уровне, поскольку намерены довести дефицит бюджета до 3%», – сказал он.