23 April 2010 - 08:35 AMT
“Կոռուպցիոն ռիսկերի բացահայտումը ճանապարհային ոստիկանության ստորաբաժանումներում” ծրագրի իրականացման արդյունքում “Աքիլլես” Վարորդների իրավունքների պաշտպանության կենտրոնը բացահայտել է կոռուպցիոն ռիսկի երեք նոր տեսակ: Այդ մասին լրագրողներին է ասել կազմակերպության տնօրեն Էդուարդ Հովհաննիսյանը:
Մասնավորապես, ըստ նրա, բացահայտվել է 1003 դեպք, երբ ճանապարհային ոստիկանությունը տուգանել է վարորդներին տեխզննման համար, որի ժամկետը դեռ չէր լրացել: Երկրորդ դեպքը` երբ տեսուչը հրաժարավել է ցույց տալ նկարահանումը, որն ապացուցում է վարորդի խախտումը: Բացի այդ, բացահայտվել են դեպքեր, երբ տեսուչը գազասարքավորման տեղադրման փաստաթուղթ է պահանջել վարորդից: “Գազի սարքավորման տեղադրումը չի համարվում մեքենայի վերափոխում և տեսուչն իրավունք չունի ստուգել այդ փաստաթղթի առկայությունը: Վարորդները պետք է ունենան միայն վարորդական իրավունք և տեխանձնագիր”,-ասել է “Աքիլլեսի” տնօրենը:
Ընդ որում, նա հավելել է, որ բոլոր մնացած կոռուպցիոն ռիսկերը կրճատվել են, մասնավորապես` մեքենաների հաշվառման, համարանիշերի հատկացման, վարորդական իրավունքների ստացման բաժանմունքներում:

23 April 2010 - 08:35 AMT
В результате реализации программы «Выявление коррупционных рисков в подразделениях дорожной полиции» общественной организацией Центр защиты прав водителей «Ахилл», были выявлены три новых вида коррупционного риска, которых раньше не было. Об этом журналистам в Ереване сообщил директор организации Эдуард Оганесян.
В частности, по его словам, были выявлены 1003 случая, когда дорожная полиция штрафовали водителей за технический осмотр, срок прохождения которых еще не истек. Второй случай – когда инспектор отказывался показывать съемку, доказывающую нарушение водителя. Кроме того, были выявлены случаи, когда инспектор требовал у водителей документы на переоборудование машины, то есть на смену бензинового питания на газовое. «Данный случай не является переоборудованием, и инспектор не имеет право проверять наличие данного документа. Водители при себе должны иметь только водительские права и техпаспорт», – сказал директор «Ахилла».
При этом он добавил, что все остальные коррупционные риски сократились, а в частности в отделении учета машин, выдачи номеров, получения водительских прав.