23 April 2010 - 11:11 AMT
Արքեպիսկոպոս Կճոյան. “Ներկայում զենքն իր դիրքերը զիջում է խելքին, Հայաստանը նույնպես կարիք ունի “վերազինման”
Ապրիլի 23-ին տեղի ունեցավ ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի ամփոփիչ նիստը, որտեղ ակադեմիայի նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը ներկայացրեց 2009 թ. ընթացքում ակադեմիայի նախագծերն ու նվաճումները, նաև պատմել է գոյություն ունեցող հիմնախնդիրների ու դրանց լուծման ուղիների մասին:
Ռադիկ Մարտիրոսյանը առաջարկել է նիստն սկսել անցյալ տարի մահացած ՀՀ ԳԱԱ անդամներ Աիդա Ավետիսյանի, Արմեն Թախթաջյանի և Ֆադեյ Սարգսյանի հիշատակը հարգելով` մեկ րոպե լռությամբ:
Հավաքվածներին ողջունեց նաև Հայ Առաքելական եկեղեցու Արարատի թեմի առաջնորդ արքեպիսկոպոս Նավասարդ Կճոյանը, ով ընդգծեց, որ Հայաստանում միշտ գնահատվել է գիտությունը և մի քանի մեջբերում արեց` որպես իր խոսքի հավաստում: “Այսօր զենքը զիջում է իր դիրքերը խելքին, և Հայաստանը նույնպես կարիք ունի “վերազինման””, – ընդգծել է արքեպիսկոպոսը, ավելացնելով, որ հենց այդ պատճառով էլ անհրաժեշտ է գիտնականներին աջակցություն ցուցաբերել:
Նա նաև նշել է եկեղեցու և գիտնականների համագործակցության անհրաժեշտությունը, ինչը հաջողությամբ իրականացվում է Հայաստանում:

23 April 2010 - 11:11 AMT
23 апреля состоялось итоговое заседание Национальной академии наук РА, на котором президент Академии Радик Мартиросян представил проекты и достижения Академии за 2009 год, а также рассказал о существующих проблемах и представил пути их решения.
Радик Мартиросян предложил начать собрание с минуты молчания в память скончавшихся в прошлом году членов НАН РА Аиды Аветисян, Армена Тахтаджяна и Фадея Саркисяна.
Собравшихся поприветствовал также предводитель Араратской (Патриаршей) епархии Армянской Апостольской Церкви архиепископ Навасард Кчоян, который подчеркнул, что Армения является страной, где всегда ценили науку и привел несколько пословиц и поговорок, доказывающих его слова. “Сейчас оружие уступает свои позиции уму, и Армении также нужно «перевооружиться»”,- подчеркнул архиепископ, добавив, что именно поэтому так важно содействие ученым.
Он отметил также важность сотрудничества церкви и деятелей науки, что с успехом делается в Армении: “Свет науки, объединившись со светом церкви, еще более укрепит нашу страну”.