23 April 2010 - 12:27 AMT
Ցավոք, Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանությունը պատճառ դարձավ հայ ժողովրդի խոր հոգեբանական ցնցման: Այս մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը կից հասարակական խորհրդի անդամ, հոգեբան Դավիթ Ջամալյանը:
Ջամալյանի խոսքերի համաձայն, հայ ժողովուրդը կարող է հաղթահարել այդ հոգեցնցումը երկու միջոցով`կարեկցանքի և ձեռքբերումների: “Ինչ վերաբերում է վերջինիս, ապա այստեղ մենք որևէ խնդիր չունենք, քանի որ մենք անկախ պետություն ենք ձեռք բերել և հաղթանակել ենք Ղարաբաղյան պատերազմում”, – ասել է նա, ավելացնելով, որ կարեկցանքի հարցում հայերը դեմ են առնում բարդությունների, քանի որ ջանքեր են գործադրում, որպեսզի աշխարհին ապացուցեն Ցեղասպանության փաստը:
Ջամալյանն ավելացրել է նաև, որ հայ ժողովուրդը այդ հոգեցնցումը կհաղթահարի միայն այն ժամանակ, երբ այլևս կարիք չի զգացվի որևէ մեկին ինչ-որ բան ապացուցելու:
Փորձագետն ընդգծել է, որ հայերը թուրքերի մասին լիարժեք պատկերացում չունեն: Ջամալյանը նշել է, որ Թուրքիան միայն այն դեպքում կփոխվի, եթե պաշտոնապես ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը և իր հասարակայնությանը պարտադրի լինել հանդուրժողական, այնպես, ինչպես եղավ Գերմանիայում հրեաների Հոլոքոսթից հետո: “Հիմա եթե Թուրքիայում Ցեղասպանության ընդունումը գերիշխող դառնա` առանց պաշտոնական ճանաչման, ապա այն թուրք հասարակայնությանը հայերի հանդեպ կդարձնի ավելի ագրեսիվ: Քանի որ Ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը թուրք էլիտան իր ժողովրդին ներկայացնում է որպես նվաստացում”, – ընդգծել է նա:

К сожалению, Геноцид армян в Османской Империи стал причиной глубокой психологической травмы армянского народа. Об этом на пресс-конференции заявил член общественного совета при министре обороны РА, психолог Давид Джамалян.
По словам Джамаляна, армянский народ может преодолеть эту травму двумя способами: сочувствием и приобретениями. “Что касается последнего, то здесь у нас проблем нет, так как мы провозгласили независимость нашего государства и победили в карабахской войне”, – заметил он, добавив, что в вопросе сочувствия армяне сталкиваются с проблемой, так как прилагают усилия, чтобы доказать миру факт совершения Геноцида.
Джамалян также добавил, что армянская нация преодолеет эту травму только в том случае, если больше не будет надобности никому ничего доказывать.
Эксперт подчеркнул, что армяне не имеют полного представления о Турции. “Или мы выступаем с позиций требующего, что углубляет психологическую травму, или заявляем, что Турция изменилась. Но прежде чем говорить о том, что Турция изменилась, нужно задать вопрос, что же изменило Турцию? После этого станет понятно, что она не изменилась”, – сказал психолог.
Джамалян также заметил, что Турция может измениться только в том случае, если она официально признает Геноцид армян и заставит свою общественность быть толерантной, что случилось в Германии после еврейского Холокоста. “А сейчас, если в Турции тематика Геноцида станет преобладающей без официального признания, то она может привести к большей агрессивности турецкой общественности в отношении армян. Так как процесс международного признания Геноцида турецкая элита преподносит своему народу как унижение”, – подчеркнул он.