24 April 2010 - 13:06 AMT
2009 թ. երկրորդ կիսամյակում շուկայում գործող 5 տնտեսվարողների կողմից ներկայացված տեղեկատվության համաձայն, 2009 թ. երկրորդ կիսամյակում իրացվել 135, 4 լիտր բենզին: Այս մասին ասվում է Տնտեսական մրցունակության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի վառելիքի շուկայի ուսումնասիրության վերաբերյալ հաղորդագրության մեջ:
Շուկայում իրացման առավել մեծ ծավալներ ունեցող առաջին երեք տնտեսվարողներն են` «Ֆլեշը»`42,62 տոկոս, «Սիթի Պետրոլ Գրուպը» ` 41,76 տոկոս, «Միկա Քորփորեյշնը»` 9,5 տոկոս իրացման ծավալներով:
Հանձնաժողովի որոշմամբ, «Ֆլեշը» մասնաբաժնի համապատասխան փոփոխությամբ շարունակում է մնալ գերիշխողների գրանցմատյանում, այնտեղ գրանցվել է նաև «Սիթի Պետրոլ Գրուպը»
Հանձնաժողովի 2006 թ. որոշմամբ «Ֆլեշ» ընկերությունը դիզելային վառելիքի շուկայում 38,8 տոկոս բաժնով համարվել է գերիշխող դիրք ունեցող: Հետագայում տեղի է ունեցել շուկայում զբաղեցրած մասնաբաժնի փոփոխություն` 51,4 տոկոս, գերիշխող դիրքը պահպանվել է:
2009 թ. երկրորդ կիսամյակի տվյալների հիման վրա կատարված ուսումնասիրության համաձայն, շուկայում գործել է 7 տնտեսվարող սուբյեկտ: Դիզվառելիքի իրացման ծավալը կազմել է 81,8 լիտր:
Իրացման առավել մեծ ծավալներ ունեցող տնտեսվարող սուբյեկտները, որոնք զբաղեցնում են շուկայի մեկ երրորդից ավելին, համապատասխան մասնաբաժիններով գրանցվել են գերիշխողների գրանցամատյանում. «Ֆլեշը» ` 47,3 տոկոս, «Սիթի Պետրոլ Գրուպը»` 40,8 տոկոս ծավալով:

24 April 2010 - 13:06 AMT
Во втором полугодии 2009 года 5 хозяйствующих субъектов на рынке бензина Армении реализовали 135,4 млн. литров бензина. Об этом говорится в исследовании рынка топлива Государственной комиссией по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении.
Тремя крупнейшими импортерами бензина в стране являются компании «Флеш» (42,62%), «Сити Петрол Групп» (41,76%) и «Мика Корпорейшн» (9,5%).
Решением Комиссии компания «Флеш» с соответствующими изменениями своей доли продолжает оставаться в реестре доминатов рынка, там же была зарегистрирована компания «Сити Петрол Групп».
Согласно исследованиям ГКЗЭК, во втором полугодии 2009 года на рынке действовали 7 хозяйствующих субъектов. Объем реализации дизтоплива составил 81,8 млн. литров.
Хозяйствующие субъекты с наиболее крупными масштабами реализации, которые занимают более одной трети рынка, были занесены в реестр доминатов: это компании «Флеш» (47,3%) и «Сити Петрол Групп» (40,8%).