24 April 2010 - 13:24 AMT
Շուկայի 2009 թ. տվյալների ուսումնասիրության համաձայն, Հայաստան շաքարավազ է ներկրվել 64 822,43 տոննա ընդհանուր ծավալով: 2009 թվականի ընթացքում իրացվել է 71 624 821 կգ շաքարավազ, իրացման ամենամեծ ծավալն ունեցել է “Ալեքս-Գրիգ” ընկերությունը, որի բաժինն ընդհանուր իրացման ծավալում կազմել է 99,99 տոկոս:
Համաձայն օրենքի, “Ալեքս-Գրիգ” ընկերությունը գրանցվել է շաքարավազի շուկայի գերիշխողների գրանցամատյանում: Հանձնաժողովի նախորդ` 2006 թ. ուսումանսիրությամբ “Սալեքս Գրուփ” ընկերությունն էր շուկայի գերիշխողը, որը հանվել է գրանցամատյանից:
ՏՄՊՊՀ-ն այսօր անվավեր է ճանաչել դեղորայքի շուկայում հակամրցակցային համաձայնության համար տուգանված յոթ ընկերությունների նկատմամբ տուգանքի որոշումը (93-Ա):
Հանձնաժողովի որոշումը անվավեր ճանաչելու պահանջով դատարան ներկայացված հայցադիմումներում նշվել են որոշ հանգամանքներ, այդ թվում` ապացույցների վերաբերյալ, որոնք հիմք են հանձնաժողովի որոշումը անվավեր ճանաչելու համար:

Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении провела изучение рынка сахара.
Согласно сообщению пресс-службы ГКЗЭК, по результатам исследований, проведенных на основе данных за 2009 год, в Армению было импортировано 64 822 тонн сахара. Объем реализации в 2009 году составил 71 625 тонн, причем, наибольшая доля от общего объема реализации на рынке сахара принадлежит компании «Алекс Григ» – 99,99%.
Согласно решению ГКЗЭК, компания «Салекс Групп», занимающая доминирующее положение на этом рынке по результатам исследования Комиссии в 2006 году, утратила доминирующие позиции, а компания «Алекс Григ» была признана доминирующей на рынке сахара и зарегистрирована в реестре хозяйствующих субъектов.