24 April 2010 - 13:37 AMT
Շուկայի կառուցվածքի ուսումնասիրության համար ՏՄՊՊՀ-ը տեղեկատվություն է ստացել 44 տնտեսվարողներից` իրենց 2009 թ. տարեկան գործունեության վերաբերյալ: Բուսական յուղի շրջանառության ոլորտում առանձնացվել է երկու ապրանքային շուկա` “արևածաղկի և եգիպտացորենի բուսական յուղ (ձեթ)” և “ձիթապտղի բուսական յուղ (ձեթ)”:
2009 թ. հանրապետությունում իրացվել է 20 768 164 լիտր արևածաղկի և եգիպտացորենի բուսական յուղ (ձեթ): Իրացման առավել մեծ ծավալներ ունի “Ալեքս Գրիգ” ընկերությունը` 37,5 տոկոս բաժնով: Հետևաբար, զբաղեցնելով տվյալ շուկայի մեկ երրորդից ավելին, գրանցվել է գերիշխողների գրանցամատյանում: Առավել մեծ ծավալներ ունեցող մյուս 2 ընկերություններն են “Դոստ Ինտերնեյշնլը”` 16,1 տոկոս և “ՎԱՍ Գրուպը”` 10,2 տոկոս մասնաբաժիններով:
“Ձիթապտղի բուսական յուղ (ձեթ)” ապրանքային շուկայի ծավալը կազմել է 72 003 լիտր, որտեղ իրացման ամենամեծ ծավալներն ունեցել է “Վեգեքոմ” ընկերությունը` 66,0 տոկոս բաժնով: Հետևաբար, իրացման ծավալներով զբաղեցնելով տվյալ շուկայի մեկ երրորդից ավելին` “Վեգեքոմը” գրանցվել է գերիշխողների գրանցամատյանում:
Շուկայի մյուս երկու խոշոր ընկերություններն են “Կարդինալ Ինթերնեյշնլը”` 13,1 տոկոս և “Հիքսոսը”` 8,9 տոկոս բաժիններով:
2009 թ. ընթացքում իրացվել է 20 856 233,7 լիտր բուսական յուղ, որից 97,58 տոկոսը` արևածաղկի յուղ, 2 տոկոսը` եգիպտացորենի, 0,35 տոկոսը` ձիթապտղի և 0,08 տոկոսը` սոյայի յուղ: 2009 թ. բուսական յուղի իրացման ծավալները 2006 թ. իրացման ծավալների համեմատ մոտ 43,5 տոկոսով աճել են:

24 April 2010 - 13:37 AMT
В 2009 году в Армении было реализовано 20,9 млн. литров растительного масла, из которых 97,58% составляет подсолнечное масло, 2% – кукурузное масло, 0,35% оливковое масло и 0,08% соевое масло.
Для исследования структуры рынка растительного масла Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении получила информацию от 44 хозяйствующих субъектов, относительно их деятельности в 2009 году. В сфере растительного масла были выделены два товарных рынка – «подсолнечное и кукурузное масло» и «оливковое масло».
В 2009 году в Армении было реализовано 20,8 млн. литров подсолнечного и кукурузного масла. Наибольшие объемы реализации у компании «Алекс Григ» с долей в 37,5%. Следовательно, занимая больше третей части данного рынка, компания была внесена в реестр доминатов. Другие две компании с наибольшими объемами реализации – это «Дост Интернейшнл» (16,1%) и «ВАС Групп» – 10,2%.
Объемы реализации оливкового масла составили 72 тыс. литров, где наибольший объем реализации у компании «Вегеком» – 66%. Компания зарегистрирована в реестре доминатов. Другими крупными компаниями данного рынка являются «Кардинал Интернейшнл» (13,1%) и «Иксос» (8,9%).
В 2009 году по сравнению с 2006 годом объемы реализации растительного масла в Армении увеличились на 43,5%.