26 April 2010 - 10:50 AMT
Երևանում տեղի կունենա Զարգացման եվրասիական բանկի ներկայացուցչության բացման պաշտոնական արարողությունը
Ապրիլի 27-ին Երևանում տեղի կունենա Զարգացման եվրասիական բանկի ներկայացուցչության բացման արարողությունը Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի, ՀՀ ԿԲ ներկայացուցիչների և բանկի վարչության նախագահ Իգոր Ֆինոգենովի մասնակցությամբ, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին են հայտնել ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունում:
Ըստ աղբյուրի, առաջիկա արարողության շրջանակներում նախատեսվում է 5 համաձայնագրի կնքում Հայաստանի և բանկի միջև, այդ թվում նաև ՀՀ տարածքում բանկի գործունեության մասին համաձայնագիրը, ինչը թույլ կա բանկին ավարտել ՀՀ տարածքում հավատարմագրման հետ կապված ձևակերպումները:
Զարգացման եվրասիական բանկը (ԶԵԱԲ) պաշտոնապես իր գործունեությունը սկսել է 2006թ. հունիսի 16-ին, ունի միջազգային կազմակերպության կարգավիճակ, նրա գործունեությունը կանոնակարգվում է միջազգային իրավունքով: 2008թ. դեկտեմբերին բանկի Խորհուրդը, քննարկելով Հայաստանի դիմումը, հավանություն է տվել նրա անդամակցությանը բանկին: 2009թ. փետրվարի 3-ին ՀՀ խորհրդարանը վավերացրել է Զարգացման եվրասիական բանկի ստեղծման մասին համաձայնագիրը: ՀՀ նախագահը համապատասխան օրինագիծը ստորագրեց 2009թ. փետրվարի 18-ին: 2009թ. ապրիլին Հայաստանը վճարեց իր մասնաբաժինը կանոնադրական կապիտալում և դարձավ բանկի լիիրավ անդամ: 2010թ. մայիսին տեղի ունեցավ ՀՀ կառավարության նիստը, որտեղ հավանության արժանացավ ՀՀ տարածքում բանկի գործունեության մասին համաձայնագիրը:

В рамках предстоящего мероприятия будет подписано Соглашения о пребывании банка на территории РА.
27 апреля в Ереване состоится официальная церемония открытия представительства Евразийского банка развития (ЕАБР) при участии премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна, представителей Центрального банка Армении и председателя правления ЕАБР Игоря Финогенова, сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в пресс-службе правительства РА.
Согласно источнику в рамках предстоящей церемонии планируется подписать 5 соглашений между Арменией и ЕАБР, в том числе и Соглашения о пребывании банка на территории РА, которое позволит ЕАБР завершить формальные процедуры, связанные с получением аккредитации банка на территории РА. Евразийский банк развития (ЕАБР) официально начал свою деятельность 16 июня 2006года, имеет статус международной организации, его деятельность регламентируется международным правом. В декабре 2008 года Совет ЕАБР, рассмотрев обращение Армении, одобрил вхождение этой страны в состав участников Банка. 3 февраля 2009 года Парламент Армении ратифицировал Соглашение об учреждении представительства Евразийского банка развития. Президент Армении Серж Саргсян подписал Соглашение об учреждении ЕАБР 18 февраля 2009 года, после чего оно приобрело силу закона. В апреле 2009 года Армения оплатила свою долю в уставном капитале Евразийского банка развития, перечислив на счет Банка свой взнос. Таким образом, Армения завершила все необходимые процедуры, связанные со вступлением в ЕАБР и стала третьим полноправным участником Банка. 11 марта 2010 года состоялось заседание правительства РА, на котором было одобрено Соглашение о пребывании ЕАБР на территории РА.