29 April 2010 - 05:17 AMT
2010 թվականի առաջին եռամսյակում ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են շուրջ 164.1 մլրդ դրամ, իսկ ծախսերը` 170.1 մլրդ դրամ, որոնք ապահովել են ՀՀ կառավարության կողմից առաջին եռամսյակի համար հաստատված ծրագրի համապատասխանաբար 107.2 և 90.5 տոկոսը: Պետական բյուջեի տարեկան ծրագրային ցուցանիշները կատարվել են եկամուտների գծով` 22.6%-ով, ծախսերի գծով` 19.9%-ով: Այդ մասին ասվում է Հայաստանի Ֆինանսների նախարարության կողմից պատրաստված 2010 թվականի առաջին եռամսյակում պետբյուջեի կատարման ամփոփ նկարագրում:
Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 17.4%-ով կամ 24.3 մլրդ դրամով: Ընդ որում, 19.6%-ով 25.1 մլրդ դրամով ավելացել են հարկային եկամուտները, պետական տուրքերը և պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարները, 9.4%-ով կամ 859.1 մլն դրամով` այլ եկամուտները: Միևնույն ժամանակ պաշտոնական դրամաշնորհների գծով մուտքերը նվազել են 68.2%-ով կամ 1.7 մլրդ դրամով:
Պետական բյուջեի եկամուտների 93.4%-ը ձևավորվել է հարկային եկամուտների, պետական տուրքերի և պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների, 6.1%-ը` այլ եկամուտների, 0.5%-ը` պաշտոնական դրամաշնորհների հաշվին:
2010 թվականի առաջին եռամսյակում պետական բյուջե մուտքագրված հարկային եկամուտներն ու պետական տուրքերը կազմել են շուրջ 127.1 մլրդ դրամ և ապահովել 108% կատարողական:
2009 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ բյուջեի ծախսերն ավելացել են 10.9%-ով կամ 16.7 մլրդ դրամով: 2009 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ բյուջեի ծախսերն ավելացել են 10.9%-ով կամ 16.7 մլրդ դրամով: Աճը հիմնականում պայմանավորված է ոչ ֆինանսական ակտիվների գծով ծախսերի, դրամաշնորհների, պետական պարտքի սպասարկման և նպաստների ծախսերի ավելացմամբ, ինչպես նաև ոչ ֆինանսական ակտիվների օտարումից մուտքերի նվազմամբ:

Доходы госбюджета Армении в первом квартале 2010 года составили 164,1 млрд. драмов, а расходы – 170,1 млрд. драмов, что обеспечило выполнение уточненной программы правительства страны на первой квартал соответственно на 107,2% и 90,5%. При этом показатели бюджета, согласно годовой программе, по доходной части выполнены на 22.6%, а по расходной – на 19.9%. Об этом говорится в обобщенном описании выполнения госбюджета за первый квартал 2010 года, подготовленном Министерством финансов Армении.
Доходы бюджета Армении за указанный период увеличились на 17,4% или 24,3 млрд. драмов по сравнению с тем же периодом прошлого года. В частности, на 19,6% (25,1 млрд. драмов) увеличились налоги, пошлины и выплаты по обязательному социальному страхованию, а иные доходы выросли на 9,4% или 859,1 млрд. драмов. Одновременно, доходы по линии официальных грантов сократились на 68,2% или 1,7 млрд. драмов.
Доходы госбюджета на 93,4% были сформированы за счет налогов, пошлин и выплат по обязательному социальному страхованию, на 6,1% – за счет иных доходов, а 0,5% составили официальный гранты.
За первый квартал этого года в госбюджет Армении поступило 127,1 млрд. драмов налогов и пошлин, обеспечив выполнение квартальной программы на 108%.
Расходы госбюджета в отчетный период увеличились на 10.9% или на 16.7 млрд. драмов. Рост в основном обусловлен увеличением расходов по линии нефинансовых активов, расходов на обслуживание госдолга и выплаты пособий, а также сокращением поступлений от отчуждения нефинансовых активов.