29 April 2010 - 05:17 AMT
2010 թվականի առաջին եռամսյակում ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են շուրջ 164.1 մլրդ դրամ, իսկ ծախսերը` 170.1 մլրդ դրամ, որոնք ապահովել են ՀՀ կառավարության կողմից առաջին եռամսյակի համար հաստատված ծրագրի համապատասխանաբար 107.2 և 90.5 տոկոսը: Պետական բյուջեի տարեկան ծրագրային ցուցանիշները կատարվել են եկամուտների գծով` 22.6%-ով, ծախսերի գծով` 19.9%-ով: Այդ մասին ասվում է Հայաստանի Ֆինանսների նախարարության կողմից պատրաստված 2010 թվականի առաջին եռամսյակում պետբյուջեի կատարման ամփոփ նկարագրում:
Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 17.4%-ով կամ 24.3 մլրդ դրամով: Ընդ որում, 19.6%-ով 25.1 մլրդ դրամով ավելացել են հարկային եկամուտները, պետական տուրքերը և պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարները, 9.4%-ով կամ 859.1 մլն դրամով` այլ եկամուտները: Միևնույն ժամանակ պաշտոնական դրամաշնորհների գծով մուտքերը նվազել են 68.2%-ով կամ 1.7 մլրդ դրամով:
Պետական բյուջեի եկամուտների 93.4%-ը ձևավորվել է հարկային եկամուտների, պետական տուրքերի և պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների, 6.1%-ը` այլ եկամուտների, 0.5%-ը` պաշտոնական դրամաշնորհների հաշվին:
2010 թվականի առաջին եռամսյակում պետական բյուջե մուտքագրված հարկային եկամուտներն ու պետական տուրքերը կազմել են շուրջ 127.1 մլրդ դրամ և ապահովել 108% կատարողական:
2009 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ բյուջեի ծախսերն ավելացել են 10.9%-ով կամ 16.7 մլրդ դրամով: 2009 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ բյուջեի ծախսերն ավելացել են 10.9%-ով կամ 16.7 մլրդ դրամով: Աճը հիմնականում պայմանավորված է ոչ ֆինանսական ակտիվների գծով ծախսերի, դրամաշնորհների, պետական պարտքի սպասարկման և նպաստների ծախսերի ավելացմամբ, ինչպես նաև ոչ ֆինանսական ակտիվների օտարումից մուտքերի նվազմամբ:

The incomes of Armenia’s state budget totaled AMD164.1bln during the first quarter of 2010, while the expenditures – 170.1bln, securing fulfillment of the government’s clarified program for the first quarter by 107.2% and 90.5% respectively. According to the annual program, the budget indexes for incomes and expenditures are fulfilled by 22.6% and 19.9% respectively, the RA Ministry of Finances reported in a summarized description of the state budget fulfillment during the first quarter of 2010.
Armenia’s state budget revenues grew by 17.4% or AMD 24.3bln during the first quarter of 2010, as compared with the same period of last year. Specifically, 19.6% (25.1 billion) growth was recorded in taxes, fees and payments for the compulsory social insurance, while the other revenues increased by 9.4% or 859.1 billion. At the same time, the revenues for official grants reduced by 68.2% or 1.7 billion.
Taxes, fees and payments for the compulsory social insurance formed 93.4% of the state budget revenues, while other revenues totaled 6.1% and official grants – 0.5% of it.
Taxes and fees at the amount of 127.1 billion entered the Armenian state budget during the first quarter of 2010, securing 108% fulfillment of the quarterly program.
10.9% (16.7 billion) growth was recorded in the state budget expenditures during the reported period that is basically conditioned by increase in expenditures for non-financial assets, state debt service and payment of allowances, as well as by reduction in proceeds from alienation of non-financial assets.