29 April 2010 - 05:20 AMT
Հայաստանում կա նախարարությունների աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման խնդիր եւ կարող ենք շատ գործառույթներից ձերբազատվել, բնականաբար, նաեւ կարող ենք աշխատատեղեր կրճատել: Այդ մասին հայտարարել է երկրի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` ապրիլի 29-ին բացելով կառավարության նիստը: Ըստ նրա, արդյունքում կուտակված ֆինանսական լրացուցիչ միջոցները թողնելու ենք նախարարությունների տրամադրության տակ եւ ուղղելու ենք պարգեւատրման ֆոնդերին: Ընդ որում, նա հանձնարարել է նախարարներին 3-4 ամսում համաձայնության գալ այդ հարցի շուրջ:
Տիգրան Սարգսյանը հաղորդել է նաև, որ կհաստատվեն նախարարությունների նոր կանոնադրությունները եւ կունենանք արդեն հստակեցված գործառույթներով թարմացված կանոնադրություններ: Վարչապետը հավելել է, որ զուգահեռաբար տարվում է բիզնես-գործընթացների նկարագրության աշխատանք:

В Армении есть необходимость повышения эффективности работы министерского аппарата, в силу чего будут сокращены рабочих мест, заявил премьер-министр страны Тигран Саркисян, открывая правительственное заседание 29 апреля. В результате, по его словам, накопленные дополнительные денежные средства останутся в министерстве и будут направлены на поощрительные фонды. При этом он поручил главам министерств в течение 3-4 месяцев прийти к соглашению относительно этого вопроса.
Тигран Саркисян также сообщил, что уже завершены работы первого этапа по уточнению функций министерств, после чего будут утверждены новые уставы. «Таким образом, у нас будут уставы с обновленными функциями», – отметил он. Глава правительства добавил, что параллельно ведутся работы по описанию бизнес-процессов.