29 April 2010 - 05:21 AMT
2010 թ. “Հարավ-կովկասյան երկաթուղիներ” ՓԲԸ-ն իր ակտիվների արդիականացման ու բարեփոխման համար ներդնում է ավելի քան 13,7 մլրդ դրամ: Այս մասին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Շևկեթ Շայդուլինը: Նրա խոսքերի համաձայն, այդ գումարից ենթակառուցվածքի համար կծախսվի 12,8 մլրդ դրամ, իսկ շարժակազմի համար` ընդամենը 910 մլն դրամ:
“Առաջին կիսամյակում մենք արդեն ֆինանսավորել ենք ներդրումային 1,5 մլրդ դրամ արժողության ծրագիր: Այդ գումարը հիմնականում ծախսվել է ճանապարհների հիմնանորոգման համար”, – ասել է ՀԿԵՈւ գլխավոր տնօրենը:
Բացի այդ, ըստ նրա, հատուկ ուշադրություն է դարձվել ամառային ուղևորատար շարժակազմի պատրաստմանը; Մոտ 700 մլն դրամ տրամադրվել է 8 վագոնի վերանորոգմանը, այդ վագոնները կլինեն ֆիրմային “Արմենիա” գնացքի կազմում: Մոտավորապես այդքան գումար կառանձնացվի նաև հինգ էլեկտրաքարշերի վերանորոգման համար; “Լուրջ ուշադրություն է դարձվել նաև կայարանային տնտեսությանը: Երևանի կայարանի վերակառուցման համար տրամադրվել է մոտ 100 մլն դրամ”, – ավելացրել է Շայդուլինը:
ՀԿԵՈւ-ի գլխավոր տնօրենը հայտնել է, որ շուտով կձևավորվի տոմսերի վաճառքի կենտրոնացված համակարգ` համացանցի միջոցով:
Շևկեթ Շայդուլինն ընդգծել է նաև, որ 2010 թ. առաջին եռամսյակում կատարվել է ուղևորատար և բեռնատար փոխադրումների պլանը, տեղաշարժման տեղամասային տեխնիկական արագությունը բարձրացել է 20 տոկոսով, իսկ ընկերությունում աշխատավարձերը բարձրացել են 26,8 տոկոսով:

В 2010 году ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» инвестирует в обновление и модернизацию своих активов более 13,7 млрд. драмов. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщил журналистам генеральный директор компании Шевкет Шайдуллин. По его словам, на инфраструктуру из этой суммы будет выделено 12,8 млрд. драм, а на подвижной состав всего лишь 910 млн. драмов.
«За первый квартал мы уже профинансировали инвестиционную программу в 1,5 млрд. драмов, которые в основном были расходованы на осуществление капитального ремонта путей», – сказал гендиректор ЮКЖД. Кроме того, по его словам, особое внимание было также уделено подготовке составов к летним пассажирским перевозкам. Порядка 700 млн. драмов было выделено на ремонт 8 вагонов, которые войдут в состав фирменного поезда «Армения». Примерно такая же сумма будет выделена на ремонт пяти электровозов. «Также серьезное внимание было уделено реконструкции вокзального хозяйства. Только на реконструкцию Ереванского вокзала было выделено порядка 100 млн. драмов», – добавил Шайдуллин.
Гендиректор ЮКЖД сообщил, что в скором времени будет сформирована централизованная система продаж билетов через интернет.
Шевкет Шайдуллин также подчеркнул, что в первом квартале 2010 года был выполнен план по пассажироперевозкам и грузообороту, участковая техническая скорость движения была повышена на 20%, а заработная плата в компании выросла на 26,8%.