29 April 2010 - 05:22 AMT
2010 թ. “Արմենիա” ճեպընթաց ֆիրմային գնացքը` Երևան-Բաթում իր ուղևորությունը կսկսի մայիսի 30-ից մինչև սեպտեմբերի 15-ը` ամեն օր: Այս մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ լրագրողներին ասել է “Հարավ-կովկասյան երկաթուղիներ” ՓԲԸ տնօրեն Շևքեթ Շայդուլինը: Նա նաև հայտնել է, որ գնացքը Երևանից ուղևորվելու է ժամը 14.10-ին, իսկ Բաթում կժամանի ժամը 07.16-ին: “Ճանապարհի վրա ծախսվող ժամանակը 2009 թ. համեմատ կրճատվել է 1 ժամ 20 րոպե-ով”, – ասել է նա; ՀԿԵ-ի գլխավոր տնօրենը հայտնել է, որ բացի ֆիրմային գնացքից, երեքշաբթի և ուրբաթ օրերին ուղևորվելու է նաև սովորական ուղևորատար գնացք, որը Երևանից կշարժվի ժամը 23.20-ին և կհասնի Բաթում ժամը 17.00-ին:
Ընկերությունն իր սակացուցակներում ևս փոփոխություններ է մտցրել: Մայիսին, հունիսին և սեպտեմբերին գոյություն ունեցող բազային վարձացուցակում կմտցվի 1,2 գործակիցը:
ՀԿԵ տնօրենը հույս է հայտնել, որ մոտակա 3-5 տարիներին կկարգավորվի Երևանի և Մոսկվայի միջև երկաթուղային հաղորդակցությունը, նշելով, որ դա քաղաքական հարց է, և բարդություններն առաջանում են Ռուսաստանի ու Վրաստանի փոխհարաբերությունների պատճառով:

29 April 2010 - 05:22 AMT
В 2010 году скоростной фирменный поезд «Армения» по направлению Ереван-Батуми начнет курсировать с 30 мая по 15 сентября ежедневно. Об этом сообщил журналистам генеральный директор ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Шевкет Шайдуллин. Он также сообщил, что поезд будет отправляться из Еревана в 14:10, а в Батуми прибудет в 07:16. «Соответственно время в пути было сокращено по сравнению с 2009 годом на 1 час 20 минут», – сказал он.
Гендиректор ЮКЖД также сообщил, что кроме фирменного поезда, также будет отправляться обычный пассажирский поезд по вторникам и пятницам, с отправлением из Еревана в 23.20 и прибытием в Батуми в 17.00.
Компания также ввела изменения в свою тарифную политику. В мае, июне и сентябре к существующему базовому тарифу будет введен коэффициент 1,2. «Фирменный поезд SV будет стоить 22 490 драмов против 22 895 драмов в прошлом году, плацкарт уменьшается на 914 драмов, простое купе – на 963 драмов», – сказал Шайдуллин. Он сообщил, что в июле и августе будет введен коэффициент 1,4, и билет на поезд SV будет стоить 23 578 драмов, а плацкарт – 7 557 драмов.
Глава ЮКЖД также выразил надежду, что в ближайшие 3-5 лет будет налажено прямое железнодорожное сообщение между Ереваном и Москвой, отметив, что это политический вопрос, и проблема во взаимоотношениях России с Грузией.