29 April 2010 - 05:24 AMT
Հայաստանում առաջին անգամ կներմուծվի "ուղևորների ապահովագրում" հասկացությունը, այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց "Հարավկովկասյան երկաթուղի" ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Շևկետ Շայդուլինը: "Մենք համապատասխան պայմանավորվածություն ունենք հայկական "Ռոսգոսստրախ-Հայաստան" ընկերության հետ: Նրանք սկզբունքորեն իրենց վրա են վերցնում վնասների հատուցման ու համապատասխան աշխատանքի բոլոր ռիսկերը",- ասաց նա:
Բացի դրանից ՀԿԵՈՒ ղեկավարը հաղորդեց, որ Հայաստանի քաղաքների մերձակայքում 11 էլեկտրագնացքներ կերթևեկեն: "Օրական 4 անգամ 4 ժամ 30 րոպե պարբերականությամբ կընթանա Երևան-Արմավիր-Երևան գնացքը` 57 րոպե ճանապարհի ընդհանուր ժամանակով, օրական 2 անգամ` Երևան-Արարատ-Երևան գնացքը` 50 րոպե ճանապարհի ընդհանուր ժամանակով",- նշեց նա:
Շևկետ Շայդուլինն ասաց նաև, որ մայիսի 30-ից ամառային ժամանակացույցին անցնելուց հետո Հայաստանում կսկսի երթևեկել արագացված Երևան-Գյումրի երկկողմանի գնացքը: Նա ճշտեց նաև, որ Երևանից գնացքը կմեկնի 18:00-ին, իսկ Գյումրիից` 8:00-ին, ընդ որում` ճանապարհի ժամանակը կկազմի 3 ժամ 13 րոպե` ներառյալ կանգառները:
ՀԿԵՈՒ գլխավոր տնօրենի խոսքով, գնացքների տոմսերի արժեքն ընդունելի է ինչպես ժամանակի, այնպես էլ արագության տեսակետից, ինչը թույլ կտա մրցակցել ավտոմոբիլային տրանսպորտի հետ:

29 April 2010 - 05:24 AMT
Впервые в Армении будет введено понятие «страхование пассажиров», заявил журналистам в Ереване генеральный директор ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Шевкет Шайдуллин. «У нас есть соответствующая договоренность с армянской компанией «Росгосстрах – Армения». Они принципиально берут на себя все риски по выплатам ущерба и соответствующей работе» – сказал он.
Кроме того глава ЮКЖД сообщил, что в пригородном движении будут курсировать 11 электропоездов. «4 раза в день с периодичностью в 4 часа 30 минут будет ходить поезд Ереван-Армавир-Ереван c общим временем в пути 57 минут, 2 раза в день будет ходить поезд Ереван-Арарат-Ереван со временем в пути 50 минут», – отметил он.
Шевкет Шайдуллин также сказал, что с переходом на летний график движения с 30 мая, в Армении начнет курсировать ускоренный пригородный поезд Ереван-Гюмри и обратно. Он также уточнил, что поезд из Еревана отправится в18.00, а из Гюмри в 08.00, при этом время в пути составит 3 часа 13 минут с остановками.
По словам гендиректора ЮКЖД, цены на поезда приемлемы, как с точки зрения времени, так и скорости, что позволит конкурировать с автомобильным транспортом.