30 April 2010 - 11:22 AMT
Հայաստանի 2010թ. բյուջեի առաջին եռամսյակի կատարողականը մինչճգնաժամային շրջանից բարձր է, ինչը վկայում է ճգնաժամի հետևանքների հաղթահարման մասին: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի խորհրդարանի ֆինանսավարկային , բյուջետային ու տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը: Բացի այդ, ըստ նրա, հարկային մուտքերի աճի շնորհիվ հաջողվեց առաջին եռամսյակում ապահովել պետբյուջեի պակասուրդը 6 մլրդ դրամի մակարդակի վրա` նախատեսված 38 մլրդ փոխարեն:
“Երկրի ՀՆԱ-ն 2010թ. հունվար-մարտին աճել է 5,5 տոկոսով, որտեղ արդյունաբերության աճը կազմել է 10 տոկոս, ծառայությունների աճը` 6 տոկոս, իսկ գյուղատնտեսության աճը` 3 տոկոս: Շինարարության ոլորտում առաջին անգամ վերջին տարում անկում չի գրանցվել”,-ասել է նա: Միևնույն ժամանակ, ըստ նրա, գրանցվել է արտահանման 60 տոկոս աճ և ներկրման 23 տոկոս աճ:
Գագիկ Մինասյանն ընդգծել է, որ միակ բացասական ցուցանիշը բարձր սղաճն է, ինչն, իրոք, մտահոգում է ինչպես սոցիալապես անապահով շերտերին, այնպես էլ կառավարությանը: “Կառավարության և ԿԲ-ի ձեռնարկած քայլերը պետք է հետևողական լինեն: Կառավարությունը պետք է ամեն ինչ անի` ապահովելու համար սղաճի ցուցանիշը 4±1,5% մակարդակի վրա”,-հավելել է նա: Ըստ Մինասյանի, 2010թ. առաջին եռամսյակի դրական արդյունքներն ու միտումները պետք է ազդակ հանդիսանան ինչպես գործարարների, այնպես էլ ներդրողների համար:
ՀՀ պետբյուջեի ծախսերը առաջին եռամսյակում կազմել են 164,1 մլրդ դրամ, իսկ ծախսերը` 170,1 մլրդ դրամ, ինչը ապահովեց երկրի կառավարության հստակեցված ծրագրի կատարողականը 107,2 և 90,5 տոկոսով: Ընդ որում, բյուջեի ցուցանիշները, ըստ տարեկան ծրագրի, եկամտային մասով կատարվել են 22,6 տոկոսով, իսկ ծախսային` 19,9 տոկոսով:

Выполнение госбюджета Армении за первый квартал 2010 года выше уровня докризисного периода, что говорит о преодолении последствий кризиса. Об этом журналистам на пресс-конференции в Ереване заявил председатель постоянной комиссии по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам парламента Армении Гагик Минасян. Кроме того, по его мнению, благодаря росту налоговых поступлений удалось обеспечить дефицит госбюджета в первом квартале в 6 млрд. драмов, против запланированных 38 млрд. драмов.
«Объем ВВП страны в январе-марте 2010 года вырос на 5,5%, где рост промышленности составил 10%, рост услуг – 6%, а сельского хозяйства – 3%. В сфере строительства впервые за последний год зарегистрировано отсутствие спада», – сказал он. В то же время, по его словам, был зафиксирован рост экспорта на 60% и импорта – на 23%.
Гагик Минасян подчеркнул, что единственный отрицательный показатель по итогам первого квартала – это высокая инфляция, которая на самом деле заботит, как социально необеспеченные слои населения, так и правительство Армении. «Шаги, предпринятые правительством и Центральным банком по направлению сокращения инфляции должны быть последовательными. Правительство должно сделать все, чтобы обеспечить запланированные по бюджету показатель инфляции на уровне 4±1,5%», – добавил он.
По мнению председателя постоянной комиссии, положительные итоги и тенденции первого квартала 2010 года должны послужить сигналом, как для бизнесменов, так и для инвесторов.
Доходы госбюджета Армении в первом квартале 2010 года составили 164,1 млрд. драмов, а расходы – 170,1 млрд. драмов, что обеспечило выполнение уточненной программы правительства страны на первой квартал соответственно на 107,2% и 90,5%. При этом показатели бюджета, согласно годовой программе, по доходной части выполнены на 22.6%, а по расходной – на 19.9%.