Մայիսի 4-ին Երևանի ռուս-հայկական (Սլավոնական) համալսարանում տեղի կունենա գիտագործնական համաժողով` նվիրված Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի 65-ամյակին:
Համաժողովին ներկայացվելու է չորս զեկույց` “Մեծ հայրենականի հայ մարշալները” զեկույցով հանդես կգա ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող Կլիմենտ Հարությունյանը. “Հաղթանակի նշանակությունը. 1939-1945 թթ. աշխարհի վերափոխումը” զեկույցով հանդես կգա ԳԱԱ ընդհանուր պատմության ինստիտուտի Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և Բելառուսի պատմության կենտրոնի ղեկավար, պրոֆեսոր Ալեքսանդր Շուբինը. “Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտման փուլում խորհրդա-թուրքական հակամարտության ասպարեզում հայկական հարցը” թեմայով զեկույց կկարդա ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի փոխտնօրեն, դոցենտ Կարեն Խաչատրյանը և “Հայկական լեգեոնի պատմական առանձնահատկությունները” թեմայով ելույթ կունենա ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի գիտաշխատող Էդուարդ Աբրահամյանը:
Համաժողովին ներկա կլինեն ուսանողներ, համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմը, ինչպես նաև պատմական գիտությունների դոկտորներ և թեկնածուներ, Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի ներկայացուցիչներ:

30 April 2010 - 12:38 AMT
4-го мая в Российско-Армянском (Славянском) университете состоится научно-практическая конференция, посвященная 65-летию победы в Великой Отечественной войне.
На конференции будет представлено четыре доклад: «Армяне – маршалы Великой Отечественной» – Климент Арутюнян, ведущий научный сотрудник Института истории НАН РА, «Значение победы: трансформация мира в 1939-1945 гг.» – Александр Шубин, профессор, руководитель Центра истории России, Украины и Белоруссии Института всеобщей истории НАН, «Армянский вопрос в сфере советско-турецкого противостояния на завершающем этапе Второй мировой войны» – Карен Хачатрян, доцент, замдиректора Института истории НАН РА, «Историческая особенность Армянского легиона» – Эдуард Абрамян, научный сотрудник Института истории НАН РА.
На конференции будут присутствовать студенты, профессорско-преподавательский состав РАУ, а также кандидаты и доктора исторических наук, представители Национальной Академии наук Армении.