1 May 2010 - 09:29 AMT
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը 2009 թվականին ուսումնասիրել է 42 ապրանքային շուկա, դիտանցում իրականացրել 104 -ում, որոնցում գործում է գերիշխող դիրք ունեցող տնտեսվարող սուբյեկտների կենտրոնացված գրանցամատյանում գրանցված 80 տնտեսվարող սուբյեկտ: Այս մասին ասվում է հանձնաժողովի 2009 թվականի տարեկան գործունեության հաշվետվության մեջ:
Հանձնաժողովը 2009 -ին գումարել է 26 նիստ, ընդունել 97 որոշում, այդ թվում` Հանձնաժողովի որոշմամբ սահմանված տեղեկատվությունը չներկայացնելու համար պատասխանատվություն սահմանող 7 որոշում, ոչ հավաստի տեղեկատվություն ներկայացնելու համար պատասխանատվություն սահմանող 1 որոշում, անբարեխիղճ մրցակցության համար պատասխանատվություն սահմանող 8 որոշում, հակամրցակցային համաձայնության համար պատասխանատվություն սահմանող 1 որոշում:
ՀՀ դատարաններ ներկայացված 7 հայցադիմումից 3-ը գտնվում են ՀՀ դատարանների վարույթներում, 3-ը կարճվել են, 1-ը` բավարավել: Հանձնաժողովի 2009 թ. որոշումների դեմ ՀՀ վարչական դատարան է ներկայացվել 9 հայցադիմում:

1 May 2010 - 09:29 AMT
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении (ГКЗЭК) в 2009 году провела исследования на 42-х товарных рынках и осуществила обход 104-х рынков страны, в которых работают 80 хозяйствующих субъектов, внесенных в централизованный реестр доминатов. Об этом говорится в годовом отчете деятельности ГКЗЭК за 2009 год.
Кроме того, Комиссия в 2009 году провела 26 заседаний, приняла 97 решений, в том числе: 7 решений, предполагающих ответственность за то, что не были представлены уведомления, установленные Комиссией; одно решение, предполагающее ответственность за предоставление ложной информации; 8 решений, предполагающих ответственность за недобросовестную конкуренцию; одно решение, предполагающее ответственность за монопольное соглашение.
В то же время, из 7 исков, представленных в суды РА, 3 находятся в судебном процессе, 3 – закрыты и один иск удовлетворен. Против решений ГКЗЭК в 2009 году в Административный суд были представлены 9 исков.