1 May 2010 - 10:42 AMT
2-2,5 տարուց Հայաստանում կարտադրեն ռադիոիզոտոպներ, մայիսի 1-ին կառավարությունում կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Բեկոր Փափազյանը: Ըստ նրա, այս ուղղությամբ որոշակի առաջընթաց է գրանցվել, մասնավորապես, բանակցություններ են ընթանում համապատասխան սարքավորումներ ձեռք բերելու ուղղությամբ: “Նախատեսվում է համաձայնագիր կնքել դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում, որը Բելգիայի կառավարությունը տրամադրել է Հայաստան սարքավորումներ ներկրելու նպատակով”,-ասել է նա:
Այդ առնչությամբ, հիմնադրամի գործադիր տնօրենը հավելել է, որ Ֆիզիկայի ինստիտուտում արդեն սկսվել են նախապատրաստական աշխատանքները: “Կպահանջվի 1-1,5 տարի, սարքավորումները Բելգիայում ձեռք բերելու և Հայաստան տեղափոխելու համար, իսկ 2-2,5 տարուց Հայաստանը կարտադրի ռադիոիզոտոպներ, որոնք անհրաժեշտ են ուռուցքաբանության և միջուկային բժշկության մեջ` ախտորոշման համար”,-ասել է նա:
Այդ նպատակով հիմնադրամը մտադիր է լրացուցիչ միջոցներ ներգրավել: Բ. Փափազյանը հաղորդել է նաև, որ ուռուցքաբանության կենտրոնի ստեղծման համար կպահանջվի շուրջ 40 մլն եվրո, իսկ միայն ցիկլոտրոնի արժեքը շուրջ 8 մլն եվրո է:
Իր հերթին հիմնադրամի Հոգաբարձուների խորհրդի աջակից միջազգային McKinsey&Company ընկերության ավագ գործընկեր Ավետիք Չալաբյանը հավելել է, որ Հայաստանում միջուկային բժշկության զարգացման ծրագրի շրջանակներում, նախպատեսվում է ստեղծել ուռուցքաբանական ծառայությունների համախումբ: “Մի կողմից դա թույլ կտա օգտագործել ժամանակակից տեխնոլոգիաներ, մյուս կողմից` մատուցել այն ծառայությունները, որոնք անհրաժեշտ են երկրի բնակիչներին, որոնք հաճախ ստիպված են լինում դիմել արտերկրի կենտրոններ: Իսկ երկարաժամկետ հեռանկարում նախատեսվում է, որ այն կծառայի ողջ տարածաշրջանին”,-ասել է նա:
Ա.Չալաբյանը նշել է նաև, որ այս պահի դրությամբ հիմնական խնդիրը մասնակիցների համակարգումն է: “Եթե մենք բերենք արագացուցիչը, բայց չունենանք ախտորոշիչ սարքավորումներ և կլինիկաներ, որոնք կօգտվեն այդ ախտորոշումից, արագացուցիչը պահանջարկ չի ունենա”,-պարզաբանել է նա:
Մայիսի 1-ին Երևանում տեղի ունեցավ Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի 15-րդ նիստը Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի մասնակցությամբ:
Նիստում քննարկվեցին հիմնադրամի հաղորդակցության և արտաքին կապերի ռազմավարության հարցերը, ինչպես նաև նախանշված ծրագրերի ֆինանսավորման ձևաչափը: Բացի այդ, քննարկվել են “Համահայկական ցանց” նախագծի հարցերը և ներկայացվել է Տաթևի վերածննդի ու միջուկային բժշկության ծրագրերի ընթացքը:

1 May 2010 - 10:42 AMT
Через 2-2,5 года в Армении будут производиться радиоизотопы, сообщил 1 мая на брифинге в правительстве исполнительный директор Фонда национальной конкурентоспособности Армении (ФНКА) Бекор Папазян. По его словам, в этом направлении отмечен определенный прогресс, в частности ведутся переговоры с поставщиками соответствующего оборудования. «Планируется подписание соглашения в рамках грантовой программы правительства Бельгии об импорте оборудования в Армению», – сообщил он. В связи с этим исполнительный директор ФНКА добавил, что в институте Физики уже начаты подготовительные работы для их установления. «Потребуется порядка 1-1,5 лет, чтобы оборудование было собрано в Бельгии и импортировано в Армению, а через 2-2,5 года в Армении будут производиться радиоизотопы, которые так необходимы для онкологии и установления диагноза в ядерной медицине», – сказал он.
С этой целью ФНКА намерен привлечь дополнительных инвесторов. Бекор Папазян также сообщил, что для создания онкологического комплекса потребуется порядка 40 млн. евро, а стоимость одного лишь циклотрона для производства радиоизотопов составляет порядка 8 млн. евро.
В свою очередь содействующий член Совета попечителей ФНКА, старший партнер международной компании McKinsey&Company Аветик Чалабян добавил, что в рамках программы по развитию ядерной медицины в Армении планируется создать кластер предоставления онкологических услуг. «С одной стороны это позволит использовать современные технологии, а с другой стороны – преподносит те услуги, которые необходимы гражданам страны, которые зачастую обращаются в зарубежные центры, а в долгосрочной перспективе – и для потенциальных потребителей во всем регионе», – сказал он.
Содействующий член Совета попечителей ФНКА отметил, что на данный момент основной проблемой на пути развития ядерной медицины в Армении является систематизация игроков. «Если мы привезем ускоритель, но у нас не будет диагностического оборудования и клиник, которые будут пользоваться этой диагностикой, в результате этот ускоритель не будет востребован», – пояснил он.
1 мая в Ереване состоялось 15-е заседание Совета попечителей Фонда национальной конкурентоспособности Армении (ФНКА) с участием председателя Совета попечителей, премьер-министром Армении Тиграном Саркисяном. В ходе заседания были обсуждены вопросы коммуникаций и стратегии внешних связей Фонда, а также формат финансирования намеченных программ. Помимо этого были обсуждены вопросы проекта «Всеармянская сеть» и представлен ход выполнения программ по возрождению Татева и ядерной медицины.
Циклотрон – циклический ускоритель нерелятивистских тяжёлых заряженных частиц (протонов, ионов), в котором частицы двигаются в постоянном и однородном магнитном поле, а для их ускорения используется высокочастотное электрическое поле неизменной частоты.