3 May 2010 - 08:54 AMT
«Մե՛նք ենք այս քաղաքի տերը» նախաձեռնությունը հայտարարություն է տարածել «Ուսանողական այգու» վերացման վտանգի վերաբերյալ: Ինչպես նշվում է PanARMENIAN.Net-ի կողմից ստացված հայտարարության մեջ, «այգում սկսվել է լայնածավալ շինարարություն, որը չի համաձայնեցվել տվյալ միջավայրում բնակվող, ուսանող և ստեղծագործող քաղաքացիների հետ և սպառնում է հանրային հանգստի գոտին վերածել հերթական բետոնապատ տարածքի: Այստեղ ակնհայտորեն մասնավոր շահը վեր է դասվել հանրային շահից»:
Ըստ նախաձեռնող խմբի, մի քանի սերունդների կողմից սիրված «Ուսանողական այգին» (նախկինում` Ղ.Ղուկասյանի անվան) վերացման վտանգի տակ է: Նախաձեռնող խումբը պահանջում է դադարեցնել շինարարությունն ու վերադարձնել այգին հանրությանը: «Ընդամենը մեկ շաբաթում մենք դարձել ենք 2300 հոգի և պատրաստ ենք օգտագործել ՀՀ Սահմանադրությամբ և օրենքներով նախատեսված բոլոր միջոցները զբոսայգու կառուցապատումը կանգնեցնելու համար: Տասնյակ կամավորներ արդեն իսկ մասնակցում են ստորագրահավաքին: Սա բաց քաղաքացիական նախաձեռնություն է, որի նպատակն է փրկել Երևանի ոչնչացող զբոսայգիները` որպես քաղաքային մշակույթի կարևոր բաղադրիչ», նշվում է հայտարարության մեջ:
Նախաձեռնող խումբը բաց նամակ է պատրաստվում հղել ՀՀ նախագահին, ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահին, ՀՀ վարչապետին և Երևանի քաղաքապետին: Նամակի տակ ստորագրելու համար նախաձեռնող խումբը կազմակերպում է ստորագրահավաք, որը տեղի կունենա մայիսի 3-ից 7-ը` ժամը 18.00-20.00 Ա.Թամանյանի արձանի մոտ:

3 May 2010 - 08:54 AMT
Группа активистов “Мы хозяева этого города” выступила с заявлением, в котором обратила внимание общественности на опасность уничтожения, грозящую “Студенческому парку”, который находится между зданиями Общественной библиотеки и Государственного аграрного университета в Ереване. Как говорится в заявлении, пoступившем в PanARMENIAN.Net, “в саду ведутся масштабные строительные работы, которые не были согласованы со студенческой общественностью и которые могут превратить зеленую зону отдыха в очередную железобетонную конструкцию.”
Группа требует прекратить строительство и вернуть парк общественности. “Всего за неделю число наших сторонников увеличилось до 2300 человек, и мы готовы использовать все правовые методы, предусмотренные Конституцией РА, для предотвращения строительства. Это открытая общественная инициатива, целью которой является спасение парков Еревана”, – говорится в заявлении.
Группа планирует обратиться с открытым письмом к президенту РА, председателю НС РА, премьер-министру РА и мэру Еревана. С целью поддержки данной инициативы “Мы хозяева этого города” организует сбор подписей, который проводится на прилегающей к памятнику Ал. Таманяну территории ежедневно с 3-го по 7-ое мая с 18:00-20:00.