«Պետական և ոչ պետական բուհերի համար միասնական քննությունների հանձնումը խթան կլինի մասնավոր բուհերում կրթության մակարդակի բարձրացման համար», – հայտարարել է Երևանի Խաչատուր Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական համալսարանի ռեկտոր Արթուր Ղուկասյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, բուհեր ընդունվել ցանկացող դիմորդների հետ կապված բարդություններ չեն լինի, քանի որ մարդիկ նախկինի պես իրենց վստահում են և դիմորդների 90 տոկոսը ընդունվում են միայն պետական բուհեր:
«Բարդություններ կարող են առաջանալ մասնավոր բուհերում, քանի որ Հայաստանի բնակչությունը բուհն ընտրում է նրա պետական կամ ոչ պետական կարգավիճակով` չուսումնասիրելով այնտեղ տրվող կրթությանը», – ընդգծել է լեզվագիտական «Ինտերլինգվա» համալսարանի ռեկտոր Իվետա Առաքելյանը: Սակայն նա ավելացրել է, որ չի վախենում մրցակցությունից, քանի որ տվյալ համալսարան ընդունվող դիմորդների 40 տոկոսն ընտրում են այն նախապես, այլ ոչ հայտ են ներկայացնում պետական բուհում անհաջողության մատնվելուց հետո:
Պետական բուհերում վճարովի տեղերի ավելացման մասին ՀՀ կրթության նախարար Արմեն Աշոտյանի նախագծի վերաբերյալ Արթուր Ղուկասյանն ասել է, որ այդ գործողությունները պետք է լուծեն այն խնդիրները, որ առաջանալու են 2011 թ.` դպրոցների շրջանավարտներ և բուհերի դիմորդներ չլինելու պատճառով:
Նա նաև ասել է, որ ողջունում է հայկական կրթական համակարգում իրականացվող բոլոր բարեփոխումները, քանի որ յուրաքանչյուր բարեփոխում ուղղված է միայն տվյալ ոլորտի բարելավմանը:

3 May 2010 - 12:01 AMT
“Проведение единых экзаменов для государственных и негосударственных вузов, станет стимулом для повышения уровня образования в частных вузах”,- заявил ректор Ереванского государственного педагогического университета имени Хачатура Абовяна (ЕГПУ) Артур Гукасян. По его словам, проблем с абитуриентами, поступающими в государственные вузы, не будет, так как люди им по-прежнему доверяют и 90% абитуриентов поступает в государственные вузы.
“Главная проблема может возникнуть у частных вузов, так как население Армении выбирает вуз только по его государственному или негосударственному статусу, не изучая уровень предоставляемого им образования”,- подчеркнула ректор лингвистического университета Интерлингва Ивета Аракелян. Однако она добавила, что не боится конкуренции, так как 40% абитурентов, поступающих в данный университет, выбрали его изначально, а не подали заявки на поступление после неудачи в государственном вузе.
Относительно же проекта министра образования Армении Армена Ашотяна об увеличении платных мест в государственных вузах, Артур Гукасян отметил, что данные действия направлены на решение проблем, которые возникнут у вузов в связи с отсутствием выпускников школ и абитуриентов в 2011 году. “В связи с этим у вузов возникнут финансовые затруднения не только в 2011 году, но и в последующие 6 лет. И если действия министра помогут хоть как-то решить эти проблемы, то я их только приветствую”,- отметил Артур Гукасян, добавив, что приветствует все реформы в армянской образовательной системе, так как любые реформы направлены только на улучшение данной сферы.