4 May 2010 - 16:01 AMT
«Հայաստան» համայակական հիմնադրամի պատվիրակությունը կմասնակցի Շուշիի ազատագրմանը նվիրված միջոցառումներին
Մայիսի 14-ին կկայանա «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Հոգաբարձուների խորհուրդի նիստը: Այդ կապակցությամբ Երևան են ժամանել Հոգաբարձուների խորհրդի անդամներ, տեղական մարմինների ներկայացուցիչներ, Հիմնադրամի բարերարներ, հաղորդում է Հիմնադրամի հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Մինչ նիստը նախատեսվում է հնգօրյան աշխատանքային այցելություն Լեռանային Ղարաբաղ: Պատվիրակությունը կայցելի Հիմնադրամի հետևյալ ծրագրեր.
Գորիս քաղաքի սրտաբանական հիվանդանոց (հովանավորներ` Ֆրանսիայի և Լիբանանի տեղական մարմիններ),
Գիշի գյուղի միջնակարգ դպրոց (hովանավորներ` Հեռուստամարաթոն 2008, Վարդանյանների ընտանիք հիմնադրամ և ԼՂՀ Կառավարություն),
Ճարտար գյուղի միջնակարգ դպրոց (hովանավոր` Ֆրանսիայի տեղական մարմինև և ԼՂՀ Կառավարություն) Ստեփանակերտի թիվ 11 դպրոց (hովանավոր` Հիմնադրամի ԱՄՆ Արևմտյան շրջանի տեղական մարմին),
Շուշի քաղաքի Աբովյանի անվան դպրոց և Մուրացանի անվան դպրոցներ, հիմնանորոգվող երեք փողոցների և խմելու ջրի ներքին ցանց ծրագրեր, քաղաքային գրադարան, մշակույթի տուն:
Ղարաբաղյան այցելության ընթացքում տեղի կունենա նորակառույց Սպիտակաշենի գյուղի միջնակարգ դպրոցի (հովանավոր` Տորոնտոյի տեղական մարմին, Կանադա) և Սոս գյուղի խմելու ջրի ջրագծի բացման պաշտոնական արարողությունները (hովանավոր` Ֆրանսիայի տեղական մարմին):
Պատվիրակությունը կայցելի Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցի և կմասնակցի Շուշիի ազատագրմանը նվիրված միջոցառումներին:

4 May 2010 - 16:01 AMT
14 мая состоится заседание Совета попечителей Всеармянского фонда “Айастан”. В связи с этим событием в Ереван прибыли члены Совета попечителей фонда, представители местных органов, благотворители фонда.
Однако до заседания предусматривается пятидневный рабочий визит в Нагорный Карабах. В ходе визита делегация фонда посетит несколько школ, ознакомится с результатами ремонтных работ некоторых улиц, а также линий водопровода, капитально отремонтированных за счет средств, выделенных благотворителями. В частности, они посетят кардиологическую больницу города Горис, средние школы села Гиши и Чартар, среднюю школу № 11 города Степанакерт, а также школы имени Абовяна и Мурацана, Дом культуры и городскую библиотеку города Шуши.
Во время карабахского визита члены делегации примут участие также в торжественной церемонии открытия недавно построенной школы в селе Спитакашен и водопровода в селе Сос.
Делегации посетит также церковь Сурб Казанчецоц в Шуши, и примет участие в мероприятиях, посвященных освобождению Шуши.